Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nědělní škola

Autor: Tadao Ando
Adresa: Kita-kasugaoka, Ibaraki, Japonsko | mapa
Web: www.ibaraki-kasugaoka-church.jp
Projekt: 3.1997 – 5.1998 Realizace: 5.1998 – 2.1999
Užitná plocha: 149 m² Zastavěná plocha: 117 m²
Plocha pozemku: 839 m²

Společenské zázemí zdejší křesťanské komunity vzniklo deset let po dokončení Kostela světla. V tomto případě se však nejedná o pouhou přístavbu, ale navození napjatého vztahu mezi starou a novou budovou.
Původně jsem zamýšlel umístit sem betonový box, který by svým měřítkem a uspořádáním umožňoval “oponovat“ stávajícímu kostelu. Vyplněním prostoru mezi oběma budovami jsem vytvořil aktivní společné místo tlumící vzájemné působení mezi novým a původním objektem. Venkovní meziprostor zahrnuje také přístřešek ohnutý mezi oběma budovami a úzké exteriérové schodiště sevřené mezi starou a novou zdí.
Zatímco vnější tvar “bohoslužební místnosti“ je kompletně zkopírován, tak vnitřní uspořádání prostoru i celkové vnímání denního světla nabízí zcela opačný dojmy. Na rozdíl od příjemného kontrastu symbolického světelného kříže plujícího v zešeřelé místnosti pro bohoslužby, je prostor nedělní školy naopak celý zalitý světlem a betonové stěny ozářeny jasným světlem. Tohoto účinku bylo dosaženo i díky nábytku. V kostele je dřevo natřené černou barvou, aby se v prostoru ještě více prohloubila šero. Naopak v nedělní škole jsou uplatněny palubky z japonského cedru a přírodně zbarvený překližkový nábytek. Tento mobiliář dodává celému interiéru ještě větší projasnění. Přičlenění nové funkce k provizorně dokončené stavbě je pro architekta vždy stresující, ale odměňující výzvou. V současnosti se vedou rozhovory o plánované rekonstrukci domu místního faráře, který bydlí na zdejším pozemku. “Architektura místa“ stále není nedokončena.
T.Ando, 1999
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 24.10.12
Návštěvnost: 27082 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.