Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Památník písemnictví na Moravě
Stálá expozice v Benediktinském opatství Rajhrad

Autor: Architektonická kancelář Radko Květ | Radko Květ, Pavel Pijáček
Realizace expozice: Studio Ulma s.r.o.
Adresa: Rajhrad, Česká republika | mapa
Investor: Muzeum Brněnska p.o.
Projekt: 2005 Realizace: 2005

Vzácné knihy byly vázány v kůži a ukládány do honosných, bezpečných schránek. Je dobré, když člověk o podstatné věci pečuje. Tato expozice popisuje historii písemnictví na Moravě, protože “Nahé jsou národy bez knih“. Tak zní její motto.
Naším úkolem bylo vytvořit exponátům důstojnou schránku, archu, starobylou knihovnu, do které se dá vstoupit. Uvnitř hledat a najít důležité momenty naší minulosti, naší paměti.
Do prázdného barokního prostoru je vložen objekt, který je nosičem expozice, světel a promítacích zařízení.
Návštěvník prochází objektem - „knihovnou“ v jejichž vnitřních stěnách jsou vitríny s exponáty. Vnitřní stěny a strop jsou prolamovány množstvím různých otvorů a světlíků vytvářejících přesahy ven. Vnější stěny objektu jsou tvořeny policemi z kartáčovaného, patinovaného dřeva s motivy knih. Na stěnu u vstupu je promítán program „Mapa Moravy“, na stěnu u východu pak program „Osobnosti“. Ve výklenku stěny sálu je umístěn počítač s dotekovou obrazovkou a programem „Listování“. Okna sálu jsou přistíněna netkanou textilií s potiskem.

Nosič expozice-„knihovna“ je dřevostavba tvořená nosnou fošnovou konstrukcí, vnějším a vnitřním pláštěm. Nosná konstrukce - svislé nosné stěny jsou tvořeny fošnami 50/100 mm kladenými po 600 mm na základový (vytyčovací hranol). Stropní konstrukce je tvořena fošnami 50/150 a latěmi 40/60 vynášejícími podhled. Na stropní konstrukci je osazeno osvětlení. Po střeše je zajištěn bezproblémový pohyb pomocí „lávek“ z OSB desek tl. 25 mm.
Vnitřní naložené stěny jsou tvořeny laťovými rámy opláštěnými 1 x OSB a 1 x SDK deskami tl. 10 mm. Vnější plášť je tvořen fošnami 30/150 mm z kartáčovaného patinovaného smrkového dřeva. Spodní část soklu knihovny je lehce odnímatelná kvůli instalaci a výměně zářivkových trubic. Do polic jsou vloženy motivy knih. Takto vytvořené prostory jsou využity k osazení elektrorozvaděčů a traf.
Povrch vnitřních stěn „knihovny“ je tvořen SDK deskami s povrchovou úpravou. Vnější plášť je z kartáčovaných, patinovaných OSB desek. Promítací čelní stěny barokního sálu jsou vyspraveny bílou štukovou omítkou.
Sál je osvětlen ze střechy „knihovny“ zářivkovými trubicemi a reflektory. Sokl je podsvětlen zářivkami. Vnitřní prostor „knihovny“ je osvětlen zářivkami a LED světlem z vitrín.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 13.04.12
Návštěvnost: 47679 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Proč? Tomáš Adámek 13.04.12 18:31
suhlas tomasgunis 15.04.12 21:08
"Do prázdného barokního prostoru je vložen objekt..." T. Fiala 17.04.12 08:13
trochou do mlýna filip medek 17.04.12 11:06
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.