Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kavárna Noiva

Autor: Ateliér BMCH s.r.o. | Czeslaw Mendrek, Andrea Šacherová
Adresa: Hlavní 1, Český Těšín, Česká republika | mapa
Web: www.noiva-tesin.cz
Realizace: květen 2010

Objekt kavárny NOIVA je umístěn zhruba na místě původní prvorepublikové funkcionalistické kavárny AVION. Kavárna Avion byla jednou z nejvýznamnějších staveb v Těšíně a váže se k ní silná kulturní tradice.  Po statickém poškození v důsledku výbuchu byla kavárna stržena a zůstala pouze v kulturním povědomí místních lidí.

Nově navržená kavárna není replikou původního Avionu, nemůže být již z toho důvodu, že byla původně přístavbou k již neexistujícímu hotelu. V současném návrhu je kavárna přístavbou k rekonstruovanému objektu administrativní budovy firmy EQUUS a je oproti původnímu umístění posunuta dál od řeky. Mezi terasou kavárny a řekou je navrženo propojení (pěší chodník + cyklostezka) s opěrnou zdí. Základní charakteristika stavby - tvar oblouku, funkcionalistické členění fasády a natočení budovy - byla zachována, nově je ztvárněna nástavba v 2.NP, tvarově a materiálově koresponduje s nově vzniklými prosklenými dostavbami rekonstruovaného objektu Equusu.

Materiálově je objekt řešen v duchu původní funkcionalistické kavárny - bílá omítka, lehké kovové zábradlí v základní hmotě. Toto je doplněno současnými materiály na nově doplněných funkčních celcích - hliníková prosklená fasáda na nadstavbě nad schodištěm, obklad z hliníkových kazet na nižší části veřejných záchodů.

Provozně je kavárna koncipována poněkud odlišně od původní budovy, vstup je přes dominantní nároží v hlavní budově administrativní budovy, kde je umístěn bar a část zázemí, proskleným krčkem se prochází do hlavního obloukového prostoru kavárny s otevřeným vřetenovým schodištěm do patra na otevřenou letní terasu. Část veřejných WC je zcela samostatná se vstupem od Masarykových sadů.

Součástí stavby je i řešení interieru. Prostor je svým interiérovým vybavením  maximálně variabilní, počítá se s několika variantami uspořádání jak přízemního, tak 1. nadzemního podlaží pro pořádání různých kulturních akcí.

Interierově je místnost řešena v teplých, hnědých odstínech barvy různých druhů kávy s doplněním prosvětlené jantarově oranžové barvy pryskyřice, použité na světlech a barovém pultu, podlaha je tmavá, dřevěná, stěny a podhledy potaženy textilní tapetou.

Vyčleněnou a prostorově oddělenou částí místnosti je po 3 schodech přístupný "salónek" vybavený dobovým nábytkem a artefakty jako memento kavárny AVION.

Obdobně působí i půdorysná stopa kavárny AVION, probíhající jak podlahou jako intarzie, tak stěnami, okny a promítá se jako světelná stopa i v velkoplošné grafice, tvořící hlavní dominantu celého prostoru.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.03.12
Návštěvnost: 59932 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
kavárna Noiva Dagmar Kovalčíková 14.03.12 17:42
Citlivá rekonstrukce? Caryfucka 15.03.12 09:05
velke sklamanie Alena 15.03.12 10:25
adorace funkcionalismu tomcerny 15.03.12 11:42
citlivost mIkI_n 15.03.12 11:58
adorace funkcionalismu takyarchitekt 15.03.12 14:12
re: adorace funkcionalismu Andrea Šacherová 26.03.12 14:51
re:citlivá rekonstrukce? Andrea Šacherová 26.03.12 15:03
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.