Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Římskokatolické pastorační centrum

Autor: Architektonická kancelária ZÁVODNÝ AA
Adresa: Teplická 2, Bratislava, Slovensko
Projekt: 1997 Realizace: 1997-99

Architektonické řešení stavby
Návrh je řešený jako kompaktní seskupení jednotlivých provozních bloků s akcentem na samotnou hmotu kostela. Základní parabolická křivka areálu nachází odraz v tvarovém řešení dvojpodlažního objektu fary s navazujícími provozy, v jednopodlažním objektu společenské časti a v terénních úpravách jižní části zelené plochy. Ve vymezení této "náruče" je umístěna hmota kostela, dispozičně propojená s objektem fary. Se společenskou částí a zejména s meditační zahradou. Umístění věže kromě urbanistického hlediska znakově symbolizuje a navazuje na vnitřní linii adorační kaplnky a umístění tabernáklu. Ke kostelu je dvěma spojovacími prvky napojený racionální a shodně s okolní zástavbou ortogonálně orientovaný objekt fary. Vstup do objektu a současně i do adorační kaplnky je řešený ze spojovacího propojení. Vjezd do garáží je z Teplickej ulice do 2. nadzemního podlaží s respektováním terénních výškových rozdílů. Společenská část se nachází v těsné blízkosti vzrostlé zeleně na Teplickej ulici a z tohoto důvodu je navrhnuta s úpravou zelené střechy.

Dispozičně-provozní řešení stavby
Z architektonického řešení je zřejmý záměr dispozičních vazeb jednotlivých celků. Samotné dispoziční řešení kostela vyplývá z liturgického konceptu. Společenská část sestává z velkoprostorového sálu umožňujícího dělení na dvě samostatné místnosti. Díky spojovacímu objektu je možné zvětšit kapacitu kostela při zachování optických a zvukových požadavků. Tento prostor je opticky propojený s kostelem a slouží také jako místnost pro matky s dětmi. Ve vstupní části jsou hygienická zařízení. V přízemí farního objektu je vstupní část farního úřadu a hygienické zařízení návštěvníků kostela. Ve spojovacím krčku je umístěná sakristie s vazbou na kostel. Ze vstupní haly je přístupný pokoj pro hosty, místnost obsluhy, kuchyň a zejména společná jídelna farního úřadu orientovaná do meditač- ní zahrádky. V zadní části lineárního objektu fary je v přízemí hospodářský vstup, sklad nábytku a sklad potravin. Samotná kuchyň a jídelna jsou v přímé dispoziční vazbě i na společenský víceúčelový sál.

Liturgický koncept
Liturgický koncept římskokatolického centra vychází ze snahy vytvořit ucelený kompaktní celek jednotlivých částí. Spojovacím bodem všech prostorů je meditační zahrada - rajská zahrada. Liturgie kostela se snaží vycházet z požadavků na seskupení liturgických prvků stanovených II. vatikánským koncilem. Sezení pro 125 věřících je dostredně seskupené kolem obětního stolu. Obětní stůl a celebrant jsou v bodě těžiště oválné hmoty kostela osvětleného zepředu a shora výrazným spuštěným horním světlíkem. Tabernákl je umístěn v místě dělení prostoru kostela a adorační kaplnky, současně přístupný z presbyteria a umožňující nerušenou adoraci z kazatelny. Poloha svatostánku je citovaná na fasádě kostela v osovém propojení s věží. Dělící stěna kostela a adorační kaplnky je nositelem křížové cesty. Křtitelnice je umístěna ve vazbě na společenskou část. Na čelní stěně jsou ve výšce umístěny reproduktory elektrofonického orgánu a pod ním místo pro chorus. V zadní vstupní části kostela je vstupní zádveří opticky a tvarově provázáno s šatnou. V této části se nachází i zpovědní místnost. Gradace vnitřního prostoru je jednoznačně orientovaná k presbyteriální časti. Strop kostela je zešikmený a výrazně členěný přiznanými železobetonovými vysokými trámy, které symbolizují různost a rozmanitost spojenou a soustředěnou do jediného bodu - velkého světlíku nad obětním stolem.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.08.05
Návštěvnost: 50772 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jj slavo novotný 03.08.06 11:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.