Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Kamenném Přívozu

Autor: LABOR13 | Martin Vomastek, Jiří Bardoděj, Albert Pražák
Adresa: Kamenný Přívoz, Česká republika | mapa
Realizace: 2011 Zastavěná plocha: 120 m²

Vesnický dům se šikmou střechou. Na podobný úkol narazí snad každý architekt zabývající se navrhováním domu v současné české krajině. Někdy má podobné zadání smysl vzhledem ke geniu loci a k preferencím investora. Někdy naopak je zadání zcela nesmyslně předpisováno různými institucemi a místními regulativy bez hlubšího smyslu a logiky.
Historický archetyp vesnického domu vychází z úzské stavby obývané v přízemním podlaží a s půdou na skladovaní sena a ostatních prostředků vesnického života. Toto schema bylo perfektně funkční staletí. Vychází z principu lépe zatepleného převážně zděného přízemí a z lehké konstrukce krovu. Půda plní funkci tepelně izolační, navíc lze lehce v pohledovém krovu diagnostikovat možné zatékání do konstrukce atd. Proporce i organizace prostoru vycházela především z technologické, funkční logiky domu.
Logika dnešního obytného podkroví se zatepleným krovem postrádá funkční smysl. Obytné horní patro s šikminami je využitelné jen s velkými obtížemi a šikmé střechy vystavěné přímému slunečnímu záření prakticky nejde rozmuně tepelně zaizolovat, tak aby nebylo v slunných letních měsících v prostorách nepříjemné teplo.

Náš návrh rodinného domu v Kamenném Přívoze vycházel ze zadání investora – „chci levný, jednoduchý dům s šikmou střechou pro moji rodinu, tak aby dobře zapadl do vesnické krajiny.
Jako východisko jsme si zvolili klasickou vesnickou stodolu, kterých se nachází v okolí několik. Svými proporcemi se nám hodila lépe než klasický dům úzského dlouhého tvaru.
Dům jsme si rozdělili na dvě funkční části, hlavní obytný prostor na jižní straně a soukromnější ložnicový svět s hygienickým zázemím a dalšími pomocnými prostory na straně severní. Dům je orientován jihozápadně směrem na hlavní výhled z pozemku na okolní zvlněnou krajinu. Svým podlouhlým tvarem tvoří také jakousi bariéru a vymezuje na zahradě určité soukromí .
Vchod do domu se nachází přibližne ve středu domu. Na pravo od vchodu je situován hlavní obytný prostor, který je řešen jako velká obytná kuchyň - prostor pro střetávaní rodiny. Kuchyňská linka je zde je přirozenou součástí interiéru a má vzhled spíše klasického nábytku. Prostor je převýšen do krovu a osvětlen několika okny různých velikostí proporcí a výšek. Vzniká tak velice zajímavý prostor, který i přes svoji relativně malou půdorysnou plochy působí velice zajímavě a vzdušně. Sluneční paprsky dopadající do interiéru skrz různě situované otvory působí velice efetně.
Vstup a celá ložnicová část je řešena jako dvoupatrová. Hlavni chodba a pomocné prostory (koupelna, wc, technické zázemí, šatny) mají minimální světlou výšku a jsou řešeny čistě účelově. Ložnice jsou řešeny jako malé mezonety. Přízemí je propojené se zahradou a je zde prostor pro hry, práci, úložné prostory atd. V patře s menší podchodnou výškou je situován prostor pro spaní. Vzájemné vertikální propojení dává těmto relativně malým pokojům zcela novou kvalitu a pocit prostoru. Různě situovaná okna opět přivádí světlo z různých světových stran a umožňují příčné provětrání (tak jako tomu je i v hlavním obytném prostoru) tolik potřebné právě v letních měsících.

Literatura

Projekt
Fotograf
Jiří Ernest
Stavba
Sádrovláknité desky
Fermacell
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 29.09.11
Návštěvnost: 95566 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Konstrukční materiál. jiri.koten 29.09.11 10:08
matr. MP 30.09.11 14:41
Konstrukční systém MS 06.10.11 07:00
Krajinný kontext Pavel Kroupa 06.10.11 09:32
rozpočet? hrad-veron 10.10.11 23:32
ctyricetpetstupnu Jan Sommer 11.10.11 09:06
Podkroví Martin Přibík 15.10.11 21:03
okna Janez 29.02.12 00:35
O D P O V Ě D I my co jsme si to nechali postavit 24.04.12 22:27
reakce na odpovědi s.kopic 25.04.12 00:15
bažanti a srnec takyarchitekt 25.04.12 01:10
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.