Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Areál firmy Dermatex

Autor: DNA architekti, m4 architekti | Milan Jirovec, Petr Nacházel, Ondřej Tuček
Adresa: Komerční zóna K Belnici, Jesenice, Česká republika | mapa
Investor: Dermatex, spol. s r.o., Vinko Kraus
Náklady: 35 000 000 CZK Projekt: 2006 - 2009
Realizace: 2008 - 2009 Zastavěná plocha: 1140 m²
Obestavěný prostor: 8700 m³

Administrativně-skladový areál byl navržen pro potřeby firmy DERMATEX. Firma je výrobcem a designérem obuvi a volnočasové módy. Vlastní výroba je realizována v různých koutech světa. Výrobky jsou v kontejnerech dováženy kamiony do centrálního distribučního skladu a odtud dále redistribuovány v měřítku palet a krabic jednotlivým prodejcům. K distribučnímu skladu bylo potřeba připojit vlastní sídlo firmy - administrativní část. Požadavkem stavebníka bylo vytvořit reprezentativní, domácí a osobité prostředí pro vedení firmy a několik pracovníků.
Nejdůležitějším úkolem při navrhování areálu bylo vytvoření soukromí klienta a vymezení vlastního prostoru firmy v rámci neosobní a na nic nenavazující parcelace komerční zóny na okraji obce. Výstavba na okolních pozemcích nebyla v době návrhu známá a nenalezli jsme ani žádný jiný vztah k okolí, kromě zatím zajímavých jižních výhledů, které jsou ale jen dočasné. 
Výsledkem návrhu je kompaktní objekt tvaru L, sdružující v jednom stavebním objemu obě funkce. Tento celek je  přestřešený jednoduchou rovinou 15% pultové střechy, snižující se směrem do zadní, západní, části pozemku. Obdélníková distribuční hala o výměře 1000 m² je výškově proměnná od 5 do 8 metrů, na vyšší část haly, na severní straně, dispozičně i objemově navazuje úzká administrativní část. Třípodlažní objekt administrativního centra je orientován kancelářskými plochami směrem na jih a východ do vlastních parkově upravených  zelených ploch a zabírá širší trakt budovy. Užší severní trakt je využitý pro společnou pobytovou chodbu s kuchyňkami a přímým schodištěm. V přízemí administrativní budovy je umístěna prodejna, kanceláře a zázemí zaměstnanců. V obou patrech jsou pak běžné kancelářské provozy. V nejvyšší části třetího podlaží je umístěna nejdůležitější místnost – vzorkovna obuvi s horním přirozeným osvětlením a policemi lemovanými stěnami.  Hala je napojena na manipulační venkovní plochy zásobovacím dokem se zvedací manipulační plošinou pro kamiony a širokými garážovými vraty pro nakládání do dodávek a malých nákladních vozů.
Vnější vzhled stavby je utvářen fasádním pláštěm z vertikálně orientovaných lamel z předzvětralého zinkového plechu o modulu 200 mm. Pruhovanost fasády nebyla uměleckým záměrem, ale důsledkem dodávky nestejných šarží plechů francouzským výrobcem. Čtvercová okna dvou velikostí jsou dle potřeby rozmístěna po fasádě. Doplňujícím a kontrapunktivním materiálem fasády jsou ocelové zámečnické prvky, především lemy oken a vstupní pergoly, které jsou opatřeny práškovým vypalovaným lakem v barvě antracitu. Střešní krytina je na obou částech totožná z titanzinkového trapézového plechu s volně rozmístěnými světlíky.
Skladová hala je navržena jako prefabrikovaný skelet se šesti poli po 7,2 m a rozponem vazníku 22 m a proměnnou výškou pod vazník. Sloupy jsou vetknuté do základových kalichů, vazník je uložen šikmo ve sklonu 15 %.
Administrativní budova je navržena jako monolitický stěnový systém s pohledovým betonem ze strany interieru o rozponu 4,7 + 2,8 m. Stropní desky o tl. 200 mm jsou také monolitické, stejně jako střecha. Konstrukční výška podlaží je 3,3 m.
Pohledový beton byl v interieru ponechán na stěnách i stropech, zakrytý je pouze na míru vyráběnými vestavěnými nábytkovými stěnami a ostatním volným nábytkem. Na podlaze v patrech jsou dřevěné lamely, v přízemí je tmavší  broušené terazzo. Povrchy v sociálních zařízeních jsou vytvořeny polyuretanovými stěrkami a nátěry v různých barvách. Finální vzhled interieru jsme  vytvářeli ve vzájemném dialogu s klientem, který je vzhledem ke své profesi designéra a obchodníka s obuví a módou, schopen vnímání jemností povrchů a barev v míře pro architekta až překvapivé.

Literatura
 
 

Projekt
Fotografie
Filip Šlapal
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Jiří Horský, 05.09.11
Návštěvnost: 55823 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.