Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Archeologické muzeum v údolí Côa

Autor: Tiago Pimentel, Camilo Rebelo
Spolupráce: Bruno Guimarães, Cláudio Reis, Marcelo Correia, Cristina Chicau
Adresa: Vila Nova de Foz Côa, Portugalsko | mapa
Web: www.igespar.pt
Investor: Ministério da Cultura / IGESPAR
Realizace: 2009 Soutěž: 2004
Užitná plocha: 6243 m² Zastavěná plocha: 8121 m²

Dvojice architektů Camilo Rebelo und Tiago Pimentel navrhla v hornaté krajině u severoportugalského městečka Vila Nova de Foz Côa archeologické muzeum. MAAVC (Museo de Arte e Arqueologia do Vale do Côa) vytvořené z břidlice a betonu vyrůstá z okraje náhorní plošiny a je pevně spjaté s místní topografií. Autoři, kteří monolitickou stavbu pojali jako uměleckou instalaci zasazenou v krajině, uspěli s tímto konceptem v mezinárodní soutěži v roce 2004. Objekt připomínající svým půdorysným tvarem obří klín je vsazen na pomezí dvou údolí – Vale de José Esteves a Vale do Frono – kam se otevírají obě delší strany muzea. Třetí kratší fasáda se obrací do údolí řeky Côa, kde byla v devadesátých letech objevena řada unikátních rytin, jejichž stáří sahá až do roku 25 000 př.n.l. V archeologickém parku se nachází tisíce skalních rytin a maleb koní, horských koz či jiných zvířat, figurální i abstraktní kresby. Při dalším zkoumání se zjistilo, že údolí Côa je nejstarší a největší skalní galerií na světě.
Volně přístupná střecha slouží jako vyhlídková terasa. Do muzea se musí vstupovat do podzemí, kde se nachází přes 6000m² výstavních ploch s minimálním kontaktem s okolím. Beton s příměsí místní břidlice dodává fasádě hrubou neotesanou strukturu, která dokonale zapadá do zdejšího skalnatého území.
Autor: Petr Šmídek, 08.08.11
Návštěvnost: 46591 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.