Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Muzeum oceánu a surfování

Autor: Solange Fabião, Steven Holl
Adresa: Biarritz, Francie | mapa
Investor: Město Biarritz, Adim Sud Ouest
Realizace: 25.6.2011 Soutěž: 2005
Užitná plocha: 3800 m²

Na konci června bylo ve francouzském městě Biarritz na pobřeží Atlantického oceánu zpřístupněno Cité de l'Oceán et du Surf (Muzeum oceánu a surfování) od amerického architekta Stevena Holla a brazilské umělkyně Solange Fabião. Uvnitř objektu v podobě obří vlny z bílého betonu, kamenných kostek a mléčného skla se nachází směsice muzea, kulturního centra, společenského sálu a restaurace. Hlavní náplní by mělo být šíření osvěty trvale udržitelného života v blízkosti oceánu a nebyl opomenutý ani místní oblíbený sport – jízda na mořských vlnách. Výstava zábavnou formou vysvětluje fyzikální jevy odehrávající se v oceánu, zatímco zvlněná střešní terasa se skatovým bazénem a venkovní terasou restaurace jsou zamýšleny jako místo k setkávání surfařů. Konkávní tvar muzea se odráží také v dynamicky vypouklém stropě vnitřních výstavních sálů, na něž mohou být promítány akční záběry ze surfování. Muzeum návštěvníky pohltí jako přílivová vlna. Do suterénu navozujícímu atmosféru pod mořskou hladinou se schází po mírných rampách. Převedení myšlenky rozbouřených vln a podmořského světa vedlo k nezaměnitelnému tvaru muzea přičemž úpravy okolního terénu pomáhají v prodloužení konkávního objektu až k pobřeží. Z mírně zvlněné betonové krajiny vystupují jako zářící krystaly objekty restaurace a 'surfařského kiosku', které mají svým tvarem připomínat dva ostrovy vyčnívající nedaleko nad hladinou. Objekt se nerušeně zapojuje do krajiny a z jeho střechy se stává veřejně přístupná louka, která však byla na doporučení městských úřadů osázena hrubou dlažbou, aby se zamezilo nájezdům skaterů.
Autor: Petr Šmídek, 20.07.11
Návštěvnost: 54860 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
skateri Jonáš Kolařík 21.07.11 12:09
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.