Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dlouhodobá expozice „ASTRONOMIE“
v Národním technickém muzeu

Autor: Projektil architekti | Roman Brychta, Petr Lešek, Bohdana Linhartová
Adresa: Kostelní 42, Holešovice, Praha, Česká republika | mapa
Web: http://www.ntm.cz/
Investor: Národní technické museum
Projekt: 2009 - 2010 Realizace: 2010 - 2011
Soutěž: 2009 Užitná plocha: 227 m²
Obestavěný prostor: 893 m³

Grafická část: KULTIVAR | Jean Marie Delafontaine, Jana Honecová, Zuzana Horecká
Multimédia: Magdalena Buriánová, Stanislav Dvořák, Daniel Hanzlík, Pavel Mrkus, Petra Ležáková, Daniel Šperl, Antonín Švejda

Moto: Vesmír je nesmírný
Nejnovější studie amerických astronomů potvrdila, že mezigalaktický prostor je obrovskou zásobárnou hmoty. V prostoru mezi galaxiemi vědci objevili podstatnou část hmoty, která byla až dosud před našimi zraky ukryta. Zjistili, že je rozmístěna podél vláken, která tvoří základní kostru našeho vesmíru. „Domníváme se, že vidíme vlákna struktury podobné síti, která tvoří základní kostru vesmíru,“ říká Mike Shull z Coloradské univerzity.

V našem návrhu jsme se inspirovali současnou představou o struktuře hmoty ve vesmíru (bez zohlednění časového vývoje), převedené do modelu. Vytvořili jsme v daném prostředí (místnosti) prázdné prostory určené pro návštěvníky a mezi nimi tak vznikl propojený prostor za sklem - obraz vesmírné struktury - v níž, stejně jako hmota, galaxie, hvězdy, jsou umístěny exponáty. Návštěvník tak je svého druhu tulák po vesmíru, který prochází prázdným prostorem a obhlíží exponáty-hvězdy. Důležité je vědomí, že prostor tak nevytváří sklo, ale samy exponáty svým umístěním okolo voidů. Počet volných místností – prostorů odpovídá jednotlivým tematickým okruhům. Návštěvník, nebo skupina, je tak vždy obklopen všemi exponáty k tomu kterému tématu najednou. Intenzivně je zažívá. Nemusí podél nich chodit, aby si uvědomil souvislosti, stačí klouzat zrakem. V rámci voidu jsou instalovány interaktivní objekty, na kterých si může návštěvník ověřit funkci vystavených přístrojů a tematické projekce na ohýbané sklo. Autorské filmy výtvarným podáním doplňují faktograficky dané téma.
Ve vstupní části je umístěn neprůhledný void – filtr - zemská atmosféra. V tomto prostoru je, na rozdíl od následné expozice, historie pozorování vesmíru podaná graficky v časové lince a pomocí filmu. Jediným pevným objektem je zde uprostřed umístěný 80kg meteorit. Dotek vesmíru. Návštěvník tak z neutrálního prostředí schodišťové haly NTM cestuje historií astronomie, aby se nakonec ocitnul mezi zářícími hvězdami expozice - historickými astronomickými přístroji.

Literatura
 

Projekt
Fotograf
Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 27.06.11
Návštěvnost: 59464 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Zklamání david.cigler 30.06.11 18:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.