Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Ussher Library

Autor: McCullough Mulvin Architects, KMD Architecture
Adresa: 17-19 Nassau St, Dublin, Irsko | mapa
Investor: Trinity College Library
Realizace: 1999 - 2003 Užitná plocha: 9586 m²

Knihovna Ussher Library se po svém dokončení v roce 2003 stala novým orientačním bodem v celém Dublinu. Nová budova, která se nachází na rozhraní univerzitního kampusu a rostlého starého města, musela v prvé řadě respektovat velmi silný urbanismus okolí. Půdorysně navazuje na síť sousedních univerzitních budov a zároveň na přilehlou a rušnou Nassau Street. Projekt na jehož počátku byla mezinárodní architektonická soutěž, byl navržen uznávanou irskou kanceláří McCullough Mulvin Architects, ve spolupráci se studiem KMD Architecture. Zadání bylo nejen vytvořit další prostory pro Trinity Library, ale i propojení Lecky Library s Berkeley Library, milníkem irské moderní architektury.

Hlavním vstupem do tohoto neobvyklého knihovního shluku se stal stávající vchod do Berkeley Library, která má nejvýhodnější polohu v celém kampusu. Propojovací komunikační uzel byl umístěn do podzemního podlaží. Nad ním bylo zbudováno pódium se světlíkem ve tvaru skleněné pyramidy. Pódium pokračuje do dalšího plánu a mění se na velkou rovnou platformu. Na ní pak architekti postavili tři velké hranolové bloky, dva z nich spojené atriem na ose sever-jih. Nejvyšší blok je obložen žulovými fasádními deskami a plní funkci skladu knih, čili jakési “knihovny v knihovně”. Ostatní bloky jsou nižší, s prosklenými plochami, více dynamicky tvarované. Poskytují prostor studovnám s výhledem do parku. Budovy představují architektonicky čisté, pevné elementy, a až na studovnu bez výrazných konzol či zapuštění. Obložení do interiéru vstupuje v podobě dřevěných desek na zábradlí v atriu. Celé atrium je návštěvníkem vnímáno jako úzká skleněná linka mezi pevnými kostkami.

Moderní knihovna Ussher library pojme celkem 750 studentů, 350 000 svazků knih a 500 000 tištěných map. Ačkoliv je budova protkaná moderní technologií, každý stůl je připojen k internetu a centrálnímu knihovnímu systému, architektura domu se odráží především v podstatě knihovny. Trinity Library je totiž tzv. Copyrightovou knihovnou a nová budova musí pojmout co nejvíce knih. Osmipodlažní budova k tomu má k dispozici celkovou plochu 9 586m².

Nová budova také plně respektuje charakter Berkeley library. Zároveň je novým a silným architektonickým prvkem směrem do rušné Nassau Street a univerzitního parku. Hlavním rozdílem mezi zmíněnými stavbami je jejich otevřenost směrem do zeleně. Berkeley je zcela uzavřená, zatímco Ussher nabízí návštěvníkovi skvělé výhledy.

Jan Vaněček, 2011


Zdroj: Archiv autora; Autorská zpráva
Vložil: Jan Vaněček, 18.05.11
Návštěvnost: 36391 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.