Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Farní centrum Riem

Autor: Florian Nagler Architekten | Barbara Nagler, Florian Nagler
Adresa: Platz der Menschenrechte 1-3, Riem, Mnichov, Německo | mapa
Investor: Kirchenzentrum München-Riem
Projekt: 02.2001 Realizace: 05.2005
Užitná plocha: 5600 m²

V osmdesátých letech minulého století bylo hlavním mottem církve 'bourejme zdi a budujme mosty'. Nyní přichází obě hlavní křesťanská vyznání s novou cestou 'prostorově být pohromadě a přitom se ovinout zdí'. Tato stěna zprvu představovala pro obyvatele nového veletržního města Riem (vzniklého na území bývalého letiště) řadu obtíží. Obyvatelé museli strávit desetimetrové zdi. Dnes už se nad farním centrem nikdo nerozčiluje, právě naopak. Podobně jako borovice srostlo centrum pevně s náměstím, na němž stojí. Bíle plavené cihelné zdivo působí naproti zadní stěně sousedního nákupního centra příjemně a zdrženlivě. Dvanáct metrů bílé. Obvodová zeď by měla dokonce působit ještě vyšší. Zvonice, dvoje vyznání. Dvě třetiny areálu patří katolíkům, zbytek pak evangelicko-luteránské církvi. Bílá stěna přepásává území s hlubokými zářezy. Kdo některou z uliček vkročí do středu areálu, ocitne se v souboru otevřených dvorů a objektů s ozeleněnými střešními terasami. Vzniklo zde malé město ve městě, moderní druh kláštera se školkou, dvěma společenskými centry a dvěma oddělenými kostely. Chrámy Páně jsou uloženy do soustavy farního centra, prokazují však svoji samostatnost. Ticho. Klidné prostory se otevírají k bohoslužebnému soustředění. Oba kostely okouzlují jasnými rozměry a soustřeďují pozornost, která prostupuje za okolní stěny a promítá se v dřevěné stropní konstrukci. Rušný nový Riem je daleko a přitom tak blízko.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 01.05.11
Návštěvnost: 42247 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.