Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nový skokanský můstek Holmenkollen

Autor: JDS Architects | Julien de Smedt
Adresa: Kongevein 5, Oslo, Norsko | mapa
Web: www.holmenkollen.com
Náklady: 29 000 000 Euro Realizace: 2008-10
Soutěž: 2007

Kopec Holmenkollen hraje významnou roli. Svým charakteristickým tvarem vytváří v panorama Oslo jasný symbol, jehož strmé svahy se zvedají k obloze, přinutí vás zaklonit hlavu a z vrcholu zase nabízí fantastický výhled na fjord. Skokanský můstek je stavbou překračující běžné konvence, a proto není divu, že je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Oslo. Vytvoření nového můstku na místě původního svahu vyžadovalo plné uvědomění si zdejších tradic.
Nový skokanský můstek Holmenkollen je prodloužením tradice... až do nebe! Při zdůraznění stávajících hodnot výrazného orientačního bodu se snaží udržet rovnováhu mezi velkolepostí a jednoduchostí, přičemž plně využívá současné materiály a způsoby navrhování. Po konceptuální stránce projekt pracuje se třemi fázemi viditelnosti: vzdálené panorama, blízký pohled na úpatí svahu a výhled z vrcholu. U tvaru a siluety můstku je kladen důraz na ostře řezané linie a jednoduchost. Směrem dolů souběžně s můstkem probíhá ochrana před větrem a celkově vytváří uhlazený obdélníkový tvar zahrnující svah, protisvah a nájezdový můstek. Vršek můstku je horizontálně seříznutý, aby se na něj vešla vyhlídková plošina. Pahorek je posunutý dále do kopce, aby mohl posloužit k zakotvení konstrukce a ponechat ji konzolovitě čnít bez další potřeby vizuálně rušivých podpor. Zdálky objekt působí jako mléčně zbarvený jasný profil prodloužený do nebe pomocí rozptýleného světelného paprsku; strážný oheň pro Oslo.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 15.02.11
Návštěvnost: 60636 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.