Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum Nadace La Congiunta

Autor: Peter Märkli
Spoluautor: Stefan Bellwalder
Adresa: Val Leventina, Giornico, Švýcarsko | mapa
Web: www.kesselhaus-josephsohn.ch
Projekt: 1986-92 Realizace: 1989-92
Užitná plocha: 339 m² Zastavěná plocha: 224 m²
Plocha pozemku: 10000 m²

Cíl nadace La Congiunta zní jednoduše: koupit pozemek - postavit dům - instalovat plastiky - přes den nechat dveře otevřené, aby každý, kdo chce, mohl vstoupit a dívat se.
Jak tomu často bývá, jiskra prvotního nápadu přeskočila z jedinečnosti situace: výjimečnosti sochařského díla, které jako málo které jiné volá po architektuře, díla curyšského sochaře Hanse Josephsohna. Ať už jsou práce z jeho více než čtyřicetileté tvorby vystaveny a postaveny kdekoliv, vytvářejí dojem prostoru se sbírkou plastik, děl, která diváka vracejí zpět k elementárnímu. Právě před nejsvéráznějšími Josephsohnovými díly, jeho reliéfy a polofigurami, a zvláště jsou-li tato díla spojena do jednoho souboru, dotírá na pozorovatele temné tušení jakéhosi dnes již ztraceného celku, v němž dílo nepůsobí pouze dojmem hledání nejkratší cesty k individuálnímu prožitku, nýbrž i sepjatosti s odpovídajícími rozměry okolního prostoru. Tím a také řazením plastik vzniká silové pole koncentrace, jež se pozorovatele zmocní a probudí v něm primární citlivost, která mu často teprve otevře oči. V tomto smyslu ukazuje pokus s projektem La Congiunta nad rámce svých specifických podmínek úplně novou cestu.
Žijeme v době velkých možností: pružnosti, přizpůsobení, rychlých změn, stále nových jevů, také však vyvolaných nutností a omezení: rentabilitou, užitkem, funkčností. Projekt La Congiunta se vědomě staví napříč k tomuto všeobecnému postoji, rozhodl se proti rentabilitě a užitečnosti postavit velkorysou štědrost a proti různorodým možnostem - rozhodnutí. Projekt nemá v úmyslu stavět se proti muzeím, galeriím a ostatním způsobům vystavování děl, například v parcích, na ulicích, v obchodních centrech a podobně, nýbrž chce být spíše doplněním, jež se ani z kulturních ani komerčních důvodů nemusí snažit o aktivní zprostředkování kulturního zážitku, nýbrž jednoduše existuje, aniž by počet návštěvníků musel ospravedlnit jeho existenci.
Muzeum se v soutěži s atraktivní nabídkou filmů, televize, diskoték, rockových koncertů, sportu atd. musí přizpůsobit dnešnímu rychlému životnímu stylu a potřebě zábavy. Aby přilákala návštěvníky, musela muzea vyhovět jejich nejrůznějším požadavkům a zřídit kavárny, promítání filmů, videotéky, knihovny, školicí a výzkumná zařízení, trhy a výstavy uměleckých předmětů. Vedle spíše poklidných stálých sbírek musí vystavovat obrovské rozpětí střídajících se a vedle sebe existujících uměleckých forem. Naše společnost si osvojila mimořádnou schopnost vypořádat se s takovými problémy. Umění architektů a elektronická kouzla vyřeší i ta nejneobvyklejší přání: odpovědí architekta je víceúčelová stavba často s mobilními prvky a viditelným zdůrazněním funkčnosti. V takovýchto prostorách s danými rámcovými podmínkami, které lze přizpůsobovat, je každá výstava možná s tím nejlepším aranžmá. La Congiunta si naproti tomu žádá zcela určité podmínky, prostory jasného zaměření, které jsou více než pouhými výstavními prostory. V takovémto prostředí architektura spolu s vystavenými dny vytvářejí něco většího, architektura dílu propůjčuje něco navíc, co přesahuje prosté vystavení uměleckého dna. Protože se La Congiunta výše popsaným tlakům vymyká, nepotřebuje žádný ruch ani žádný provoz a s nimi žádné pohodlí, parkoviště, vstupné ani ostrahu, pouze minimální údržbu. Pro ty, kdo chtějí pobýt, je v blízkosti hotel, kdo se chtějí najíst, je poblíž restaurace, kdo chtějí napsat pohlednici, je nedaleko kiosek. La Congiunta netouží jako centrum integrovat všechno možné i nemožné, nýbrž chce tady prostě jen být.

Literatura

Zdroj: překlad autorské zprávy Martina Coufalová a Lenka Richterová
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.08.06
Návštěvnost: 63867 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
La Congiunta po šesti letech Petr Šmídek 10.11.08 09:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.