Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zastřešení římských vykopávek

Autor: Peter Zumthor
Adresa: Seilerbahnweg 17, Chur, Švýcarsko | mapa
Realizace: 1985 - 10.1986

Stavby plní funkci ochranného zastřešení vykopávek pozůstatků tří římských domů, z nichž z jednoho je viditelný pouze roh. Ochranný obal pro archeologické nálezy byl koncipován jako abstraktní rekonstrukce objemů římských domů - lehká nosná ocelová konstrukce s pláštěm z dřevěných lamel, které umožňují pronikání jemného světla a vánku do interiéru. Hmota zastřešení odpovídá původním objemům staveb, stěny přístřešku stojí nad původními základy.
Nakládání s otvory v plášti stavby představuje jakousi hru se vztahem původní - současný. Vchody do římských domů dnes slouží jako okna velké peep-show, kterým mohou návštěvníci voyersky nahlédnout do interiéru domu. Vykopávky jsou otevřené pouze několik dní v roce a tak většině zájemcům nezbude než se spokojit s tímto pohledem. Současný provoz v domě zajišťuje levitující ocelová lávka, která jako nit prochází napříč muzeem. Na úroveň původních domů lze z lávky sestoupit po schodech.
Interiér muzea je zalit měkkým horním světlem, které sem přivádí soustava černých světlíků. Dovnitř expozice pronikají skrz lamely zvuky okolního města. Uzavřeni v historickém prostoru můžeme vnímat zvuky města našeho století, postavení slunce a vanutí větru.
překlad autorské zprávy
Autor: Jan Kratochvíl, 06.08.07
Návštěvnost: 86958 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.