Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Restaurace ve Valentinské

Autor: muon | Jiří Zhoř
Spolupráce: Klára Holanová
Adresa: Valentinská 56/11, Staré Město, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.mistralcafe.cz
Investor: K.E.P s.r.o.
Realizace: 2010 Užitná plocha: 166 m²

Kontextem tohoto projektu je jedno z témat architektonického navrhování - redukce vnějších a vnitřních procesů, které jsou potřebné, ale ve svých důsledcích nesmí svazovat.
Z hlediska přístupu architekta nejde o formální výřečnost architektury. Jde o nepsanou solidaritu k podstatě použití materiálů a hmoty v prostoru. Jsou přirozeně zahrnuty expresivnější a drsnější materiály, jejichž koncentrací dochází k širšímu vnímání forem a jejich významů. Aby významy byly správně vnímány, musejí mít měřítko, které se v konečné fázi stává těžištěm realizovaného řešení.
V rámci tohoto projektu jde o hierarchii vkládaných prvků, které toto měřítko částečně nepostrádají, stávají se multifunkcí hmoty a navazují tak na daný architektonický prostor. Tento přístup k navrhování vytváří principy, které jsou založeny na minimalizování dekoru, na scelování materiálových variant a hmoty charakteristické svým individuálním výrazovým projevem. "Dekor" supluje samotná podstata materiálů, jež jsou dány vlastní strukturou, barevností a detailem. Jiným důležitým podnětem při rekonstrukcích je práce s nahodilostí a procesním zapracováním vzniklých vztahů do realizace.
V případě projektu ve Valentinské mělo dojít k pochopení těchto souvislostí. Z hlediska zadání nesmí docházet k určité upjatosti, která svazuje, dává prostor manipulaci a ve svých důsledcích nesmí činit z přístupu architekta k samotnému dílu pouze mechanickou reprodukci. I přesto, že architekt sleduje uměle vložený účel a přiřazené funkce, musejí být okolím respektovány obecné a konkrétní zásady v přístupu k dílu samotnému.
Univerzálním a emocionálním měřítkem potom je, jak se konečný uživatel v prostoru cítí. Jde o přístup a estetické pojetí, které zde vytváří charakter určité nejednoznačnosti, proměnlivosti v čase a užívání. Celková atmosféra návrhu byla přirozeně ovlivněna vlastní lokalitou, jejím kulturně-uměleckým a sociálním kontextem.
Prostor funguje pod názvem Mistral Café.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.09.10
Návštěvnost: 68860 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
mňam 23.09.10 09:22
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.