Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vinařství Laposa

Autor: Kis Péter Építészműterme Kft. | Péter Kis, Bea Molnár
Adresa: Badacsonytomaj, Maďarsko | mapa
Investor: Bazaltbor-Badacsony Kft.
Projekt: 2008 Realizace: January 2009 - April 2010
Užitná plocha: 420 m² Zastavěná plocha: 196 m²
Plocha pozemku: 6956 m²

Místo — Hory v okolí jezera Balaton netvoří souvislý hřbet, jsou ojedinělými ostrovy. Stojí samostatně a uchovávají specifickou stratifikaci, jíž dalo vzniknout někdejší prehistorické panonské moře. Tyto slavné kopce balatonské vrchoviny vznikly před miliony let vlivem bouřlivých vulkanických aktivit vzešlých z nejhlubších míst mořského dna.
V regionu Badacsony se pěstují především zelené hrozny, mezi nimiž vynikají odrůdy Olaszrizling, Szürkebarát a Kéknyelű. Pinot Gris, pocházející z francouzských kláštěrů je ve zdejším příhodném sub-mediteránním klimatu kultivován po více než šest století.
Mezi vinohrady a zbytky zdí, stavěných kdysi z čedičových kamenů, jsou po staletí budovány také vinné sklepy a moštovny. Před nimi i nad nimi bývaly stavěny také malé zapuštěné místnosti sloužící jako vstupní prostor zajišťující stálost teploty ve sklepech samotných a zároveň jako prostor pro výrobu vína.
Archetypální formy malých, jednoduše tvarovaných a konstukčně řešených vinných sklepů dotvářely společně s jejich dekorovanými fasádami jedinečnou charakteristiku zdejších kopců pokrytých vinohrady.

Architektura — Vinařství Laposa dnes obhospodařuje cca 20 ha okolních vinic; používá značku „Bazaltbor“ („čedičové“ víno, jež se pěstuje pouze v této oblasti a získává charakteristické aroma díky zdejšímu čedičovému podloží). Díky vstupu na trhy a razantnímu rozvoji bylo třeba rozšířit také prostory pro výrobu a turismus. Vedle zvětšení ploch bylo z pohledu architektonického i vinařského cílem modernizovat a zároveň uchovat výrobu i prezentaci místních vín Bazaltbor.
Výroba se z původního rodinného sklepa přesunula na úpatí kopce, do Badacsonytomaj. V uvolněném starém sklepě bude zbudován prostor pro degustaci a návazně také malý hotel, nabízející nádherný panoramatický pohled na jezero Balaton.
Celý region je součástí národního parku. Zatímco výše položené části s vinařskou stezskou jsou svou povahou blíže přirozené krajině, výrobní budova položená níže reflektuje jednopodlažní zástavbu solitérních staveb města.
Zásadní otázkou se tak stává formální metoda, s níž má být přistoupeno k návrhu objektu, který je svým měřítkem ve srovnání s okolím spíše větší. Vodítkem může být střízlivá, všední (pozemská) architektura sklepů, případně sama příroda.
Být programově připoután k zemi může být vzato doslovně: stavbu lze umístit pod zem, v návaznosti na principy gravitace. Ve výsledku je pouze čtvrtina objemu vinařství umístěna nad zemí, zatímco jeho většina se skrývá v útrobách kopce.
Na geometrickém modelu se dva základní prvky propojují v nový systém: symetrický štít, abstraktní podoba vinného sklepa a idealizovaný řez odvozený od šestibokých čedičových prutů, vrstev. Základní hmoty stavby – stejně jako čedičové vrstvy, jež v dávných dobách vyhřezly k povrchu – se svobodně rozbíhají do různých stran, kde jim v tom překážky nezabraňují; občas od sebe, jindy společně vedle sebe.
Budova sestává ze spojených desek, jež byly odlity jako monolitický pohledový beton. Jejich neutrálnost a rigidnost je zvláště patrna v interiérech.
Na dvou místech byl povrch strukturálně pojednán. Stěna a střecha nejsou vizuálně odděleny, jejich homogenní povrch je vytvořen z prefabrikovaných panelů z jemného pohledového betonu, s poněkud abstrahovaným vzorem vinné révy, pnoucí a ovíjející se kolem nich. V místech, kde mylo třeba zajistit přístup denního světla, je struktura betonových panelů nahrazena lehkou konstrukcí se sklem a krycími kovovými deskami. Ty jsou perforovány stejným vzorem, který ve spojích navazuje a dotváří jednotný povrch.
Další vzor můžeme najít uvnitř, v nejhlubší větvi sklepa. Třebaže je tento prostor podélný, se zaoblenou klenbou jaké bývají v tradičních sklepech, jeho osa je několikrát zalomena a jeho konstrukce je železobetonová. Povrch je pokrytý cihlami charakteristickými pro tradiční sklepy, nicméně nikoli podle principu tektoniky a klasické zednické vazby, ale diagonálně – budící dojem tkaniny.

Provoz — V interiéru sledují jednotlivé provozy a jejich návaznosti proces výroby vína, ve smyslu vertikálním i horizontálním. Výrobní budovu tvoří technologické křídlo spíše průmyslové povahy a napojené sklepy pokryté cihlami sloužící pro uskladnění. Křídlo technologické a křídlo sklepní je však zároveň díky půdorysnému řešení odděleno. Sklepy jsou pokryty více než 5 metrů silnou vrstvou půdy, z níž stoupá k úrovni země jen vstup. Pouze jedno ze tří podlaží technologického procesu se nachází nad zemí; další dvě jsou umístěna pod zemí, s přístupem do sklepa, který je umožněn na nejnižší úrovni.
Výrobní proces je sestaven na principu gravitace: nahoře se hrozny vybírají a třídí, umisťují do kontejnerů zapuštěných do podlahy, níže se nachází mobilní lis, a dále, ještě o podlaží níž je mošt uskladněn v ocelových fermentačních barelech.
V přízemí technologického křídla najdeme dva vchody, jednak pro příjem hroznů, jednak pro distribuci lahví. Výroba samotná a také etiketování lahví je logicky umístěno za nimi. Také dvoupatrová recepce, v níž je krom jiného umístěna sekce pro dozrávání v lahvích a jež je napojena na sklep, má svůj samostatný vstup od cesty a od Balatonu: hosté, které zajímá výroba vína, jsou zde vítáni.

Péter Kis, Bea Molnár
Autorská zpráva byla krácena redakcí


Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 29.09.10
Návštěvnost: 57314 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.