Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
papelote
nové české papírnictví

Autor: A1Architects | Lenka Křemenová, David Maštálka
Spolupráce: papelote
Adresa: Vojtěšská 9, Nové Město, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.papelote.cz
Investor: papelote s.r.o. - Kateřina Šachová, Denisa Havrdová, Filip Šach
Realizace: 2010 Užitná plocha: 57 m²

Na jaře roku 2010 nás oslovili Kateřina Šachová, Denisa Havrdová a Filip Šach, abychom jim pomohli vytvořit originální interiér pro prodej výrobků nového českého papírnictví papelote. Papírenský obchod  je spojen s malou dílnou, ve které  vznikají autorské a ručně vyráběné bloky, sešity, penály, balicí papíry a další chytré nápady.

Sortiment papelote je v první řadě o materiálu, jak také napovídá motto papelote "papír tělem i duší". Ať už se jedná o papír recyklovaný, papír kartonový, nebo penály z barevné plsti, veškerý materiál použitý pro výrobu je přírodního charakteru. Základním sjednocujícím prvkem celého interiéru se i pro nás stal tedy především materiál. Hlavní myšlenka návrhu spočívá v recyklaci původních povrchů, které jsme  se rozhodli ve starém domě odkrýt. Oškrábaním stěn jsme odhalili barevné vrstvy omítky, které poodkryly paměť domu a na podlaze jsme pod kobercem objevili krásné dubové parkety, které se nechaly následně vybrousit a navoskovat. Ve spojení s papírnictvím se nám většinou vybaví vzpomínky na školní léta a tak jsme celou jednu stěnu navrhli jako velkou nástěnku z rastru zavěšených papírenských kovových kolíčků (cca 180 ks). Je to způsob jak vystavit zboží hravě a interaktivně v závislosti na aktuální nabídce, ale stejně dobře je stěna otevřená i občasným malým výstavám. Na protější stěně obchodu je černá tabule, která vnáší do místnosti druhou proměnlivou vrstvu s inspirací ze školních let - slouží totiž velmi dobře pro konání "papírových" workshopů pro děti i dospělé.

Původní prostor, který byl k dispozici ve Vojtěšské ulici v Praze je rozdělený do dvou částí - jedna místnost s výkladcem do ulice a druhá otevřená do dvorního traktu. Prodejní místnost jsme zaklenuli nízkou valenou klenbou z papíru s texturou jednoho z balících papírů papelote. Hlavní pohledová stěna naproti vstupu je vybavena jednoduchými dřevěnými boxy z přírodní překližky, z které jsou také dva velké na míru vyrobené mobilní stoly v prostoru. Posuvné stoly s velkými koly umožňují interiér snadno přestavět dle aktuální potřeby - na prodejnu, workshop, výstavu atd.  Celý interiér obchodu osvětluje devět mléčných skleněných koulí vznášejících se nad hlavou.

Druhá místnost do vnitrobloku je věnována dílně vybavené přístroji na zpracování papíru a zároveň také skladování materiálu a hotového zboží, včetně malé kuchyňky. Práce, které nevytvářejí hluk se odehrávají přímo na jednom ze stolů v prodejně a tak při návštěvě papelote máte možnost zakoupit, ale také shlédnout na vlastní oči výrobu některého z papírových bloků, obálek nebo jiný originálních kousků papelote.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.07.10
Návštěvnost: 73718 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Miluju papírnictví! Thomas 22.07.10 00:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.