Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Dům pro sběratele umění L40
Wohn- und Geschäftshaus L40

Autor: BundschuhBaumhauer
Spolupráce: Christiane Schmitz, Fabian Schwade, Sven Pommerenke, Carolus Tränkner, Cosima von Bonin
Adresa: Linienstraße 40, Berlín, Německo | mapa
Web: www.l-40.de
Realizace: 04.2008 - 05.2010 Užitná plocha: 2884 m²

foto: Petr Šmídek, 2010
Dům. Z betonu. Temný a vážný, ale plný lehkosti a důvěry. Další z příspěvků klasické moderny, svůdný i zamítavý současně.

V uplynulých měsících vznikla v Berlíně řada projektů, které tak zcela nezapadají do zdejší konzervativní atmosféry a ihned zaujmou svou inovativní architekturou. Jen pár bloků od kanceláře Arno Brandlhubera vyrostla na komplikovaném pozemku černá betonová stavba pro sběratele umění. Dům se strohým názvem 'L40' pochází od berlínské kanceláře BundschuhBaumhauer a leží na severním konci Rosa Luxenburg Platz. Na úzkém trojúhelníkovém pozemku jsou přes sebe vršeny jednotlivé byty, přičemž žádný z nich není stejný. Výrazně skulpturální koncept vzešel ze spolupráce s umělkyni Cosima von Bonin, která na ploše 2500 m² rozehrála půdorysné dispozice, jejichž tvar má vyhovovat specifickým potřebám sběratele umění. V bytech je co největší počet plných stěn, aby na ně šla umístit rozměrná díla. Stavbu představuje hra otevřených a uzavřených ploch a objemů. Hladká bílá omítka vnitřních místností je v silném kontrastu k drsným venkovním plochám z černého betonu. „Tento kontrast je navíc posílen řadou vnitřní místností bez oken, kam vstupují sluneční paprsky prostřednictvím horních světlíků. Více než dvacetimetrové konzoly bytů jsou dynamické i statické zároveň.“
Zvláštní pozornost architekti věnovali omezení prostupu hluku a vibrací, což se podařilo vyřešit tím, že díky silným vrstvám izolací neleží žádná část stavby v bezprostředním kontaktu se svým okolím. Budoucí sběratelé umění se mohou díky velkým oknům dívat přímo na jednu z nejrušnějších berlínských křižovatek, zatímco hluk projíždějících automobilů zůstává venku.
Autor: Petr Šmídek, 24.06.11
Návštěvnost: 75243 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Kontrast Beata Lenarcik 02.07.10 13:28
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.