Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Serpentine Gallery Pavilion 2002

Autor: Toyo Ito
Spoluautor: Cecil Balmond
Adresa: Kensington Gardens, Londýn, Velká Británie
Web: www.serpentinegallery.org
Projekt: 2001 Realizace: 2002

Rada Serpentine Gallery každoročně pověří mezinárodně uznávanou osobnost v oboru architektury, aby navrhla dočasný pavilon na trávníku vedle budovy galerie, kterou v roce 1998 rekonstruovala pod patronací Diany, princezny z Walesu, londýnská architektonická kancelář John Miller and Partners. Tradice zahradního pavilonu byla položena v roce 2000, kdy se jeho návrhu zmocnila v Londýně aklimatizovaná Zaha Hadid. Velkého úspěchu dosáhl pavilon "Osmnáct ohybů" z roku 2001 od Daniela Libeskinda, když byl listem The Observer vybrán jako jedna z 10 nejlepších staveb roku 2001.
Cílem londýnské galerie je touto zajímavou formou ukázat návštěvníkům současné tendence v architektuře. Po pozdním dekonstruktivismu tak vchází na výsluní elektronická architektura (na ArchiWebu jí budeme říkat e-Architecture). Rada galerie minulý rok oslovila japonského architekta Toyo Ita, který vstoupil do proudu e-architektury a myslí současných teoretiků architektury budovou mediatéky v Sendai. Itovy budovy spojují tradiční hodnoty s radikálními formami. Dobře proškolen suchým a světelným high-techem dokáže své myšlenky dobře demonstrovat i v reálném prostředí.
Toyo Ito na návrhu úzce spolupracoval s ředitelem londýnské pobočky inženýrské megakanceláře Arup Cecilem Balmondem. Ten je vyhlášený svým zájmem o zkoumání nelineárních struktivních forem stejně jako o současnou architekturu. Jeho geniálních schopností již kromě Toyo Ita využili mj. Rem Koolhaas nebo Daniel Libeskind.
Letošní pavilon hostí speciální program výstav, architektonických přednášek, filmových produkcí a čtení poezie. Velké pozornosti se těší noční akce, kdy je pavilon otevřen až do 22 hodin. Serpentine Gallery leží v srdci kulturního Londýna a je jednou z nejnavštěvovanějších galerií v britské metropoli. Držíme palce i českým architektonickým galeriím spravovaných Nadací české architektury, která má za poslání podporovat architektonické dění u nás. ArchiWeb tato nadace doposud nepodpořila.
Jan Kratochvíl | 17.9.2002

Konstrukce
Krátká tradice dočasných letních pavilonů v Hyde Parku pomalu získává na věhlasu. Podle zmiňovaných jmen, která jsou obvykle zařazována pod hlavičku dekonstruktivismu, by se na první pohled mohlo zdát, že bude i Itův pavilón vnímán především jako socha. Na objasňující animaci a textu chci dokázat, že Ita zajímá primárně konstrukce. Skulpturální kvality vzniknou samy, když je konstrukce mistrovsky zvládnuta. Pokud bude příští rok pavilon ztvárňovat někdo z americké stáje romantických dekonstruktivistů, nebudu se tak bít za objasnění myšlenky, ale referovat o něm určitě ano.
Na plánování a stavbu byl čas velmi omezen. Na internetu jste mohli sledovat, jak rychle den po dni pavilon roste. Díky úzké spolupráci mezi architekty a inženýry vznikla kompaktní struktura z oceli, skla a hliníku. Původně zamýšlená nosná konstrukce z hliníku se ukázala mohutnější než z oceli. Z matematického vzorce jsou překryty čtvercové plochy bezpočtem linií, které u střechy a fasád tvoří ocelové plechy o tloušťce 12-50mm. Mezi nimi vznikly trojúhelníky a lichoběžníky, které jsou vyplněny dohromady 380-ti rozličnými skleněnými a hliníkovými panely. Díky konstrukční tloušťce 55cm se staly stěny a strop třídimenzionální a získaly skulpturální kvality. Konstrukce stěn z pásové oceli byla vytvořena jako jeden prvek a vcelku dopravena na stavbu. Střecha se skládá z několika připravených menších prvků, které byly na místě jen smontovány. Na každé straně pavilonu je ponecháno jedno obrovské pole otevřeno jako vchod a větrání. Tak mohou plochy nadále působit expresivně bez rušivých dveří. Venku však zůstala neodmyslitelná rohožka, která bere na zřetel rozmarny londýnského počasí.
Petr Šmídek | 19.9.2002

Literatura
 
 
 
100 Kč
 

Autor: Jan Kratochvíl, 17.09.04
Návštěvnost: 65868 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.