Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bageterie Boulevard v Liberci

Autor: atakarchitekti | Jiří Janďourek, Jana Medlíková
Adresa: Pražská 150, Liberec, Česká republika | mapa
Investor: Crocodille ČR spol. s.r.o
Projekt: 2007 Realizace: 2008
Zastavěná plocha: 240 m²

Bageterie v Pražské ulici v Liberci je součástí koncepce městských bageterií francouzského typu společnosti Bageterie Boulevard.

Zadání
Zadání investora – zrekonstruovat parter historického domu v historickém jádru Liberce na bageterii fastfoodového typu – se nám zpočátku zdálo neslučitelné s místem a obtížně realizovatelné v prostorách starého domu. V prostředí v centru města a ve stísněných prostorách domu bychom raději než typické samoobslužné rychlé občerstvení viděli měštější a klidnější zařízení spíše kavárenského typu. Brzy se však ukázalo, že představa investora o fastfoodu s bagetami není zas tak vzdálena představě naší.

Koncept
Převýšený prostor po bývalém knihkupectví rozdělený nepůvodním dřevěným stropem na dvě patra, malé světlé výšky místností, dispozice s kamrlíky, rozdílné úrovně podlah, fasáda poskládána z oken s tlustými plastovými profily, to vše bylo pro náš záměr nevhodné. Chtěli jsme odbytovou – veřejnosti přístupnou část bageterie co nejvíce otevřít do jednoho vzdušnějšího prostoru s mnoha zákoutími pro sezení, neveřejnou část se zázemím ukrýt hlouběji v útrobách domu a uliční fasádu maximálně prosklít tak, aby odbytová část byla v co největším kontaktu s ulicí. Nešlo také opomenout na investorem požadovaný pultový samoobslužný provoz a zaběhnutý firemní design, k tomu všemu vtisknout bageterii charakter kavárny a vše skloubit s konstrukčními možnostmi historického domu.

Odstranění nepůvodních podhledů potvrdilo naše předpoklady o vysokých klenebných stropech, díky nimž bylo možno realizovat koncept otevřeného prostoru s galerií a s vloženým patrem z ocelových nosníků v části půdorysu. Dispozice se vyčistily od přebytečných stěn, nefunkčních komínů, vstupní rampa vyrovnala rozdíly v podlahách, plastovou fasádu nahradily obrovské výkladce.

Dispozice
Zákazník vstupuje z ulice do dvoupatrové části s pultem a menuboardem, do které nad prodejním místem vyčnívá galerie vloženého patra, další prostory směrem do hloubky domu jsou již dvoupatrové. Konzumovat může zákazník v několika typech sezení. V přízemí je to sezení v otevřeném prostoru u prosklené fasády s výhledem na dění v ulici a u volně postavených stolků s lavicí, dále v intimnějších dřevěných boxech v přízemí i v patře a na galerii opět s výhledem do ulice. Toalety pro zákazníky jsou umístěny v přízemí.
Zázemí zahrnuje technické místnosti a sklady v suterénu, přípravny v přízemí v návaznosti na prodejní místo a zázemí zaměstnanců v patře.

Interiér
Podpořit interiérem kavárenský charakter znamenalo volit vhodné materiály, barvy, typy sezení a ostatní mobiliář. Úkolem bylo také skloubit zamýšleného kavárenského ducha se současnou designovou strategií firmy, která navenek určuje identitu bageterií Boulevard, je neodmyslitelná a jednotná pro všechny provozovny. Strategie spočívá zejména v barevném řešení všech interiérů v kombinaci firemní žluté a tmavě hnědé barvy, v používaní firemních standardů, jakými jsou grafické stěny, historické fotografie a typizované reklamní prvky.
Stěny liberecké bageterie jsou vesměs tmavě hnědé, jejich protipólem jsou bílé stropy s klenbami a podlaha v 1.n.p. z bílého terasa. Výrazným prvkem interiéru jsou žluté grafické panely a tapety, ačkoli snahou bylo omezit je na minimum. Boxy pro sezení jsou vyloženy dřevěnou týkovou kantovkou včetně podlah a podhledu, podlahy vloženého patra a schodiště jsou ze stejné kantovky. 
Týkovou kantovkou je také obložen atypický mobiliář - prodejní pult a lavice. Dlouhé stoly ve výkladcích jsou z bílého korianu. Stolky s bílými deskami a židle s tmavě hnědými sedáky jsou typové. 

Fasáda
Uliční fasáda je v maximální míře prosklená, tak jak to umožnila konstrukce. Výkladce s tenkými nerezovými rámy jsou kombinovány s bezrámovým zasklením a oblými skly u vstupu. Zbylé plochy fasády jsou ze šedého umělého kamene.

Projekt
Fotografie
Jiří Jiroutek
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.05.10
Návštěvnost: 72201 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
:-( David Teplý 21.05.10 13:10
pěkné az kvíz 21.05.10 14:36
Boulevard Daniel John 21.05.10 16:12
:-( ???? Jakub Šubrt 01.06.10 13:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.