Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kaple Jména Panny Marie

Autor: INBLOK architekti | Tomáš Kocourek
Adresa: Kamenné Žehrovice, Česká republika | mapa
Investor: O.s. Žehrovák
Projekt: 2005 Realizace: 2006-09
Užitná plocha: 35 m² Zastavěná plocha: 50 m²
Obestavěný prostor: 200 m³

Obec Kamenné Žehrovice leží 5 km jihozápadně od Kladna. V historii byla známa těžbou kvalitního pískovce Žehrováku, z něhož byl postaven například Karlův most. Na řešeném místě návsi stávala malá kaple se zvoničkou zasvěcená Panně Marii, postavená pravděpodobně v průběhu 18. století. V roce 1971 byla komunistickým režimem srovnána se zemí a sutí byl zavezen přilehlý rybník. Z původní stavby se díky několika místním obyvatelům podařilo zachránit a uchovat kamenný portálek, který je nyní navrácen na své původní místo.
V roce 2005 se občanské sdružení Žehrovák rozhodlo obnovit zbořenou kapličku. Původní stavba nebyla zaměřena a její vzhled je doložen pouze historickou fotografií. Jelikož v obci není kostel, měla by nová, větší kaple sloužit místním věřícím k setkáním a občasným bohoslužbám a zároveň i pro další kulturní a společenské akce (koncerty, svatby...).
Nová kaple stojí uprostřed zatravněné části návsi, přibližně na místě původní kapličky, jejíž základy byly odhaleny až během stavby. Stavba je orientována ve směru východ-západ. Terén mírně stoupá od severu k jihu.
Půdorys má tvar polouzavřené podkovy, která se rozšiřuje směrem ke svému závěru. Západní štít je konkávně prohnutý. Modrá šindelová střecha symbolizuje plášť Panny Marie, ve vrcholu je zakončena pozlacenou abstrahovanou korunou s dvanácti hvězdami. Skrze korunu a světlík pod ní prostupuje světlo do interiéru nad presbytář. Interiér dále osvětlují tři boční střílnová okna s rozšiřujícími se nikami a v průčelí kruhové okno z reliéfního kaleného skla ve žlutooranžovém odstínu. Směrem od okapní hrany k hřebenu se přesah střechy ve štítu zvětšuje, v jeho vrcholu je malý zvon.
Hlavní vstup ohraničuje kamenný žulový portálek s jednoduchou profilací pocházející z původní zvoničky. Ve dveřním křídlu je proříznuté čtvercové okénko s mříží ve tvaru anagramu PM. Přímý vstup do presbytáře umožňuje boční vchod. Oblý závěr a zakončení obvodové zdi fabionem vytvářejí spolu se světlíkem a střílnovými okny měkké osvětlení. To umožňují večer i svítidla zapuštěná v podlaze podél zdí. Podlaha, menza a kropenka jsou z žehrovického pískovce. Zařízení je prosté, bez ozdob, vedle oltáře je zasazen pouze jednoduchý kříž. K sezení je navržen mobilní nábytek.

Počet míst k sezení: 22
Počet míst k stání: 30-36
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.04.10
Návštěvnost: 61640 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
kaple almi 29.04.10 07:15
zvonička Vích 29.04.10 09:56
Radostný to pohled josse 29.04.10 21:24
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.