Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památník holocaustu v Ústí nad Labem

Autor: Michal Gabriel
Adresa: Městské sady, Ústí nad Labem, Česká republika | mapa
Projekt: 2005 Realizace: 2005

Připomínat obludnost zločinu jakým holocaust bezpochyby byl, bude stále aktuální, neboť se jedná o memento varující před nezměrným zlem. Právě idea vzdorování zlu, které se snaží o zkázu a zmar, je zárodkem celkové koncepce památníku. Židovská hvězda zabořená v zemi, jakoby nějakou destrukční silou shozená a povalená, je stále čitelná a pevná. To symbolizuje obrovský atak na židovský národ, jakým holocaust jistě byl. Přesto mnozí přežili stejně jako jejich symbol. Z jiného úhlu pohledu je možno objekt vnímat jako předmět, který se noří ze země, kde byl po léta zavát nánosy útlaku a zapomnění. Opět je nezničitelný a může se vynořit jakoby kdekoliv, kam byli židé nuceni se uchýlit. Proto nemá památník žádný podstavec, není ukončen, což evokuje možnost dalšího vystupování ze země. Zároveň právě absence piedestalu umožňuje celou plastiku vnímat jako pokornou nepatetickou výpověď. S tím souvisí i samotná pozice objektu ve vyvážené poloze mezi krásnými stromy, jakoby náhodně v ploše trávníku, mimo běžnou cestu. Hvězda není celá, je zanořená, ale přesto není torzem, není destruována do torza, "přežila" v celé symbolice. Ale také není pouze prvoplánovým agresivním symbolem a její poloha i viditelný tvar vybízí k úvahám, co má být touto kompozicí sděleno. V tom spočívá hlavní smysl celé koncepce.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.04.10
Návštěvnost: 60397 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Síla v jednoduchosti Lefébre 22.04.10 16:38
Ano Thomas 29.04.10 00:59
ano, působivé Galaxian 29.04.10 10:26
_ Sébastien 29.04.10 13:23
Památník holocaustu v Ústí nad Labem JL 01.05.10 01:21
Sochař nebo architekt? Tomáš Novotný 03.05.10 14:41
architekt Thomas 07.05.10 23:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.