Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rakouské kulturní fórum

Autor: Raimund Abraham
Adresa: 11 East 52nd Street, Manhattan, New York, USA | mapa
Web: www.acfny.org
Investor: Rakouské ministerstvo zahraničních věcí
Náklady: 29 000 000 USD Realizace: 09.1998 - 04.2002
Soutěž: 1992 Výška: 86 m
Počet pater: 24 Užitná plocha: 3066 m²

fotografie: Robert Polidori
"My intention with the building was to resolve the extreme condition of smallness of the site, its void, its lateral compression."
R.Abraham

Rakouské kulturní centrum (Austrian Cultural Forum – ACF) od newyorského architekta a rakouského rodáka Raimunda Abrahama představuje vítězný projekt ze soutěže vypsané v roce 1992 rakouským ministerstvem zahraničních věcí. Čtyřiadvacetipatrová stavba o rozloze 3000 m² nabízí dostatek místa pro kulturní výměnu a reprezentaci Rakouské republiky za Atlantikem. Celkové finanční náklady se v průběhu stavby ztrojnásobily. Program obsahuje knihovnu, divadelní sál, společenskou halu a kanceláře pro zaměstnance centra. V horní části věže se nachází apartmány a lofty o celkové rozloze 600 m² a na samém vrcholu je umístěna lodžie.
Abraham navrhl na stísněném pozemku (7m široký a 25m hluboký) velice kompaktní výškovou stavbu, jejíž šupinovitá fasáda se okamžitě stala jednou z ikonických staveb na Manhattanu. Zavěšená skleněná fasáda je narušena vybíhající hliníkovou hmotou ve tvaru písmene T, v jehož špičce se nachází kancelář ředitele ACF.
Nejtěžším úkolem celého projektu bylo co nejefektivněji využít stísněný interiér, což se podařilo vysunutím únikového schodiště na zadní stranu domu, takže bylo možné využít úzký půdorys přes celou jeho šířku. Stejným způsobem je řešen i prostor v pěti podzemních podlažích, kde se návštěvníci pohybují ve vícepodlažním foyer po mostech a schodištích umístěných do volného prostoru mezi divadlem, knihovnou a společenským sálem.
Autor: Petr Šmídek, 06.03.10
Návštěvnost: 38998 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Kraska a zvirata - A.J.K. 06.03.10 17:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.