Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Informační centrum a kavárna Oskara Schindlera

Autor: Petr Stolín
Výtvarné dílo: M.A. Jan Stolín
Adresa: Dvořákova 3, Svitavy, Česká republika | mapa
Web: www.svitavy.cz
Investor: Město Svitavy
Náklady: 24 600 000 CZK Projekt: 2006
Realizace: 08.2009 Užitná plocha: 288 m²

fotografie: Bc. Jiří Jiroutek
Kavárna a informační centrum je umístěno do historické budovy v areálu Městského úřadu na ulici Dvořákova. Nový organismus vstupuje do restaurovaného hospodářského stavení, kde vytváří svébytnou moderní kavárnu s informacemi o historii i současnosti města v podání klasických i novodobých technologií.
Hlavním konceptem je vytvořit objekt, kde je ve vzájemné symbióze moderní kavárna se všemi svými potřebnými atributy a historická budova ve své původní podobě. Vzniká tak myšlenka DOMU V DOMĚ kde původní budova je očištěna od všech necitlivých nánosů z nedávné minulosti a do ní je vsazen funkční dům se všemi současnými technologiemi. Návštěvník je tak v kontaktu s nefalšovanou historií a zároveň mu je poskytnut veškerý potřebný komfort. Pocit z vnímání celého prostoru umocňuje prosklený strop nad částí pro hosty. Dále se pak otevírá pohled do parku a přístup na venkovní terasu.
Objekt je taktéž jedním z bodů informačního systému města. Tuto funkci na sebe nová kavárna přebírá v netradiční podobě, kdy návštěvník přistupuje symbolickou bránou se základními informacemi o městě Svitavy, po vstupu do objektu velkými prosklenými dveřmi může další poznatky o městě, jeho historii i okolí získávat na tzv. CESTĚ POZNÁNÍ, která návštěvníka vede prostorem mezi starým a novým domem. Informace zde jsou podávány v podobě velkých, graficky výtvarně zpracovaných textů jednotlivých událostí, a na monitorech poskytujících informace o jednotlivých městech českomoravského pomezí. Při pobytu v kavárně může host další poznatky získávat v podání stálé projekce na stěnách kavárny. Nedílnou součástí díla je v neposlední řadě světelná prostorová kompozice instalovaná nad proskleným stropem kavárny. Je tvořena dvaatřiceti neonovými trubicemi, které vytváří světelnou síť navzájem se protínajících linií, jež jsou nepravidelně rytmizovány střídavým vypínáním a zapínáním v šesti různých polohách. Každou změnu doprovází zvukový efekt. Rytmizovaná světelně akustická kompozice je jakýmsi měřičem času a proměn, kterými město ve své historii prošlo. Vzniklé výtvarné dílo umocňuje atmosféru při četbě textů a svým nepravidelným koloběhem připomíná běh událostí a kontinuitu ve vývoji Svitav. Byť je světelná kompozice nedílnou součástí architektury, zůstává však svébytným výtvarným dílem.
fotografie: Bc. Jiří Jiroutek
Celý objekt lze rozdělit na čtyři základní funkční části: cestu poznání s prvky informačního systému města, kavárnu s možností stravování a připojením na internet, veřejné toalety sloužící hlavně návštěvníkům parku a provozní zázemí kavárny-kuchyně, sklady a prostory pro zaměstnance tohoto zařízení.
Barevné a materiálové řešení celého objektu je navrženo v tlumených tónech s klidnými architektonickými detaily bez ambice na sebe upoutávat pozornost. Cílem tohoto řešení je potlačit působení zařízení prostoru a nechat tak dominovat světlo, projekce a informační systém, který je hlavním mottem projektu. Stolový a sedací nábytek je navržen v barvách horké černé kávy, barový pult
využívá materiálu v jeho primární podobě. Zázemí baru je velmi transparentní, zde je využito pouze účinku subtilních ocelových profilů, skleněných desek a velkého zrcadla, které opticky prostor zvětšuje a vytváří iluzi průhledu z kavárny do přírody. Další součástí celého projektu je mobilní pódium a portál symbolizující otevřené okno do parku směrem k památníku Oskara Schindlera a nevtíravě tak směruje návštěvníka k další cestě za poznáním. Park dále oživují jakoby ledabyle odložené objekty, které však mají sloužit ke hrám dětí a podněcovat jejich fantazii a kreativitu k jejich využití a zábavě.
Projekt
Fotografie
Jiří Jiroutek
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 31.10.09
Návštěvnost: 98987 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
.. enosh 02.11.09 16:27
nový přístup Kateřina Skalíková 05.11.09 08:47
pismo mIkI_n 05.11.09 09:28
Nový směr Tomáš Skalík 05.11.09 19:47
otázka Kateřina Skalíková 06.11.09 08:57
odpovědi na příspěvky Petr Stolín a tým 09.11.09 17:00
Velice pěkné a citlivé řešení SJ 24.11.09 01:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.