Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Umělecká škola ArtEZ
ArtEZ Academie voor Art & Design Arnhem

Autor: Gerrit Thomas Rietveld
Adresa: Onderlangs 9, Arnhem, Nizozemí | mapa
Web: www.artez.nl
Projekt: 1957 Realizace: 1962

Umělecká škola v Arnhemu nabízí čtyřleté bakalářské studium v oborech výtvarná umění (Fine Arts). Instituce je rozdělena do tří budov, přičemž každá z nich sídlí v jiném městě (Arnhem, Zwolle, Enschede). Zakázkou na vybudování sídla v Arnhemu byla pověřena legenda De Stijl architekt Gerrit Thomas Rietveld. Budova škola se nachází poblíž historického centra v parku mezi protékajícím Rýnem a příkrým svahem pod nádražím. Hlavní objem tvoří čistý třípodlažní kvádr, jehož postranní křídla se kaskádovitě snižují. Protáhlá meandrující kompozice lemuje říční tok. V novém miléniu prošla stavba rekonstrukcí a významným rozšířením, které je však umě ukryté v podzemí. Stavebními úpravami byl pověřen Hubert-Jan Henket, jeden ze spoluzakladatelů DoCoMoMo a ředitel Rietveldovy nadace, který v letech 2001-04 dohlížel na rekonstrukci Rietveldovy stavby a v nově navržené podzemní části umístil taneční školu.
Rietveld od počátku pracoval se čtvercovým rastrem 2,10 metru, který je identický s jeho uměleckou akademií v Amsterodamu. Již od prvních skic bylo jasné použití železobetonového skeletu i vnější vzhled. Na skeletovou konstrukci je po celém obvodu zavěšeno skleněné opláštění, které je rozděleno do pravidelných řad vymezujících jednotlivá patra. Tato zvolená kombinace propůjčuje objektu vzhled prosluněného pavilonu. Interiér je laděn do tří odstínů šedi, charakteristických pro Rietveldovy stavby (tmavá, střední a světlá). Podlahy jsou v jednotlivých podlažích odlišeny v odstínech charakteristických pro hnutí De Stijl (žlutá, červená a modrá).
Zdroj: Bedřich Vymětal
Vložil: Petr Šmídek, 07.09.15
Návštěvnost: 300 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.