Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihkupectví Selexyz Dominicanen

Autor: Merkx+Girod architecten
Spoluautor: SATIJNplus Architecten
Adresa: Dominicanerkerkstraat 1, Maastricht, Nizozemí | mapa
Web: www.selexyz.nl
Investor: Boekhandels Groep Nederland
Realizace: 2007 Užitná plocha: 1200 m²

Architektonická kancelář Merkx+Girod byla holandským prodejcem knih Selexyz pověřena, aby proměnila interiér bývalého dominikánského kostela v Maastrichtu na moderní knihkupectví. Merkx+Girod již předtím navrhli pro stejného klienta dvě knihkupectví ve městech Haag a Almere. Jedinečná poloha v Maastrichtu si však vyžádala zcela odlišný přístup.
Potřeba obchodu byla 1200 m² komerční plochy, zatímco v kostele bylo dostupných pouze 750 m².
Původní klientův nápad instalovat uvnitř kostela druhé patro bylo architekty zamítnuto, poněvadž by zcela zničilo prostorové kvality kostela. Řešení se našlo ve vytvoření monumentálního několikapodlažního knihovního regálu, který je v kostele symetricky umístěn. Levá strana kostela tak zůstala prázdná, zatímco na druhé straně jsou návštěvníci směřováni nahoru po třípodlažní 'knižní plošině.' Šplhání nahoru se tak stává zážitkem, jehož odměna spočívá v blízkém setkání se starými freskami a úžasných výhledech. 'Knižní platforma' je jasným současným gestem, nezávislým sdělením, které zároveň skládá poctu velkolepému kostelu.
V přízemí se nachází místa pro vystavování knih, informační místa, stojany pro časopisy a pokladny, které jsou zhotoveny ze standardních deskových materiálů v různých barvách a površích. Na původním místě oltáře se nachází kavárna 'Coffeelovers' s velkým centrálním čtecím stolem ve tvaru kříže.

Za přestavbu kostela v Maastrichtu získali Merkx+Girod architects roce 2007 holandskou cenu 'Lensvelt de Architect' interior design. Komentář poroty k oceněnému projektu - „Merx+Girod architects vytvořili současné knihkupectví v bývalém dominikánském kostelu, které zachovává jedinečné historické prostředí. Kostel byl restaurován do své bývalé nádhery a veškeré potřebné zázemí bylo uloženo do podzemí. Aby mohl být zachován původní charakter kostela a zároveň docíleno požadované komerční plochy, vybudovali architekti na jedné straně kostela třípodlažní konstrukci z černé oceli, kam byla umístěna většina knih. Udržení nízké zástavby na druhé straně kostela pomohlo vytvořil jasně organizovaný a rozluštitelný prostor. Porota byla tímto prostorovým řešením velmi ohromena stejně jako skvělým způsobem osvětlení. Spojení knižního komplexu a církevního interiéru lze považovat za obzvláště úspěšné.“
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.12.09
Návštěvnost: 61864 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
:) veisser 05.01.10 22:33
to se mi líbí kamil 07.02.10 22:37
Knihkupectví u sexy dominikánů (velmi, velmi volně “přeložen Dr. Lusciniol 08.02.10 10:08
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.