Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Rozšíření Folkwang-Museum

Autor: David Chipperfield
Původní stavba: Erich Hösterey, Werner Kreutzberger Horst Loy, 1956-60
Adresa: Bismarckstrasse 60, Essen, Německo | mapa
Web: www.museum-folkwang.de
Investor: Neubau Museum Folkwang Essen GmbH
Náklady: 55 000 000 Euro Projekt: 03.2007
Realizace: 25.09.2008 - 30.01.2010 Soutěž: 02.2007
Užitná plocha: 24800 m²

Historie
Folkwang muzem sídlí na adrese Goethestrasse již od roku 1929. V roce 1960 zde vyrostla další stavba (část A) od architektů Erich Hösterey, Werner Kreutzberger a Horst Loy (1956-60), která měla za úkol nahradit válkou zničené původní muzeum. Tato část stavby, která je dnes památkově chráněná, prošla v letech 1996-99 rozsáhlou rekonstrukcí a v budoucnu by zde měly být umístěny hlavně stálé sbírky.
V roce 1983 byla k muzeu přistavěna část B o celkové ploše 11800 m². Toto křídlo využívalo hlavně Folkwang muzeum a Muzeum Pořúří. Nová přístavba Folkwang muzeum, která bude také obsahovat Německé muzeum plakátů, vznikla na místě bývalé části B. Tím byla zachována pouze stará část Folkwang muzea z roku 1960, které patří mezi jedno z nejkrásnějších poválečných muzeí. Otevření nového muzea je součástí programu Evropského hlavního města kultury 2010.

Soutěž
V únoru 2007 vypsalo město Essen vyzvanou architektonickou soutěž na přístavbu Folkwang muzea v Essenu. Dvanáctičlenná porota v čele s Eckhardem Gerberem tehdy vybrala projekt Davida Chipperfielda. Na druhém místě skončil David Adjaye, třetí místo získali Gigon Guyer a odměněny byly projekty Zahy Hadid a Volkera Staaba. Porota pověřila autory prvního a druhého místa, aby své návrhy ještě dopracovali. O měsíc později porota vybrala Chippefieldův projekt a investor toto doporučení okamžitě přijal.

Muzeum Folkwang, založené v Hagenu Karlem Ernst Osthausem roku 1902, bylo prvním muzeem pro moderní umění v Evropě. Nejvýznamnější díla byla do Essenu z Hagenu převezeny v roce 1922, od této doby, až na období, kdy národní socialisté sbírky dočasně zabavili, vykazuje muzeum vysokou sběratelskou úroveň. V současné době muzeum vlastní jednu nejvýznamnějších sbírek klasické moderny v Německu.
V roce 2007 zvítězila kancelář David Chipperfield Architects mezinárodní soutěž na rozšíření muzea, kterou uspořádalo město Essen, rok předtím, než Prof. Dr. Berthold Beitz, předseda správní rady nadace Alfried-Krupp-von-Bohlen-und-Halbach-Stiftung, oznámil, že se jejich nadace stane jediným sponzorem pro financování nového muzea. Budovu postavila Neubau Museum Folkwang Essen GmbH, která jsou součástí společnosti Wolff Group. Otevření muzea bylo jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí v Essenu a oblastí Porůří během jejich období Evropského kulturní města 2010.
Nový návrh David Chipperfield Architects do sebe zakomponovává původní stavbu, navazuje na její architektonickou podstatu souboru šesti hmot a čtveřice vnitřních dvorů, zahrad a galerií. Veřejně přístupné části se hladce propojují se stávajícími výstavními plochami. Velkorysé venkovní schodiště vede z Bismarckstrasse do nového foyer, které na sebe bere podobu otevřeného vnitřního dvora s restaurací a knihkupectvím. Tato část je před rušnou ulicí chráněná prosklenou fasádou.
Návštěvníci muzea jsou přivítáni postupným sledem místnosti – výstavními oblastmi s výškami stropů až do šesti metrů, knihovnou a čítárnou, vícefunkčním sálem, místem pro konání společenských událostí, sklady a restaurátorské dílny. Pro podlahy jsou použitý leštěný beton, který se svojí barvou a texturou podobá betonovým blokům použitým v soklu. Průsvitnou alabastrovou fasádu tvoří velké čtverce z recyklovaných skleněných desek. Barevnost fasády se mění v závislosti na změně denního osvětlení. Okenní otvory jsou zaintegrovány do fasády.
Rozšíření muzea je zarovnané směrem k centru Essenu a společně se sousedním Institutem kulturních studií vytváří nový urbánní architektonický důraz.
David Chipperfield Architects

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 02.03.10
Návštěvnost: 57765 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.