Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Polyfunkční dům Ostrava Vítkovice

Autor: ATELIER 38 s.r.o. | Tomáš Bindr, Jan Zelinka
Stavební část: Vojtěch Šimčík
Adresa: Výstavní 2942/108A, Vítkovice, Ostrava, Česká republika | mapa
Projekt: 2007 Realizace: 2008-09

Objem, výraz
Dynamický výraz domu reaguje na své okolí. Fasáda II.NP je navržena ze sendvičových panelů s povrchem z vlnitých plechů shodných s fasádou stávající výrobní haly. Pilová střecha s přiznanou technologií je reminiscencí na sousedství Vítkovických železáren a doplňuje tak panoráma "Vítkovických hradčan".
Dům je rozčleněný na prosklený parter rytmizovaný příčnými nosnými stěnami. Na odlehčeném parteru je posazený " plovoucí ponton" II.NP s výraznou konzolovitě vytaženou špicí do nároží ulic Šalounova a Výstavní. Dům je horizontálně ukončený dřevěnou hmotou pilových střech.

Dispozice

I. NP
Dispozice je rozdělena vstupní halou do areálu firmy s recepcí na dvě části. V severní nárožní části je navržený obchod se vstupem z ulice Výstavní a se zásobováním z areálu firmy. V jižní části je navržena restaurace. Odbytová část je navržena podél ulice Výstavní, zázemí se zásobováním je umístěno do dvorní části.

II. NP
V jižní části, na galerii, je umístěna odbytová část restaurace.
Ze schodišťové recepční haly jsou přístupny dvě velkoprostorové kanceláře.

III. NP
Zde jsou umístěny dva byty. Byt v jižní části je řešený jako 3+kk. Byt v severní části je řešený jako 4+kk. Oba byty mají částečně krytou terasu orientovanou do klidové západní části vnitrobloku. Šikmé pilové střechy umožňují do všech obytných místností přivést jižní slunce. V ložnicích je možné využít šikminu pro umístění spaní na galeriích.

Konstrukce
Svislou nosnou konstrukci I. a II. NP tvoří příčný stěnový nosný systém. Částečně zděný, částečně z plnostěnných prefabrikovaných železo- betonových dílců založených na betonových pasech.
Strop nad I. a II.NP je filigránový.
III. NP je dřevostavba.

Stavba získala ocenění Dům roku 2009 statutárního města Ostravy a Cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2009.
Literatura
 
 
 
 

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 01.10.09
Návštěvnost: 92588 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
technologie Ondrej Vlk 22.01.10 14:21
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.