Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Tiskové a informační centrum rakouského parlamentu

Autor: Geiswinkler & Geiswinkler Architekten
Adresa: Doktor-Karl-Renner-Ring 3, Vídeň, Rakousko | mapa
Investor: Republik Österreich
Realizace: 2004-05 Soutěž: 2004
Užitná plocha: 1000 m²

Budovu rakouského parlamentu (1874-1883) navrhoval Theofil Hansen jako monumentální stavbu v helénském stylu. Původně byla koncipována jako sídlo říšské rady Rakousko-uherské monarchie, dnes reprezentuje rakouský parlamentarismus (Národní rada a Spolková rada).
Přestavba vstupní části parlamentu se odvíjí od roku 2002. Hlavním problémem byla fontána se sochou Pallas Athény, která podvlhčovala základy postranních ramp a bylo nutné přikročit ke zpevnění. Kromě toho se měly rekonstruovat klenby pod hlavním sloupovým portikem a větrací  zařízení uložené v rampách.
V procesu rekonstrukce se změnily okolnosti (základy ramp musely být ukotveny hlouběji) a  k celému projektu přibyly nové funkce: kromě vstupu, šaten a informačních panelů nově depozitář parlamentní knihovny, konferenční místnost a nové studio ORF. Pro takový rozsah úprav byla v roce 2004 vyhlášena soutěž, ve které zvítězil projekt vídeňské kanceláře Geiswinkler & Geiswinkler. Podařilo se prosadit centrální vstup za fontánou Pallas Athény, který návštěvníky uvádí do haly, po levé straně je infocentrum a šatny, přímo rovně vede skrze bezpečnostní rámy cesta do  historické budovy parlamentu a po pravé straně se po můstku sestupuje do volně přístupného informačního a tiskového centra. Použité materiály jsou podlaha z terazza, nábytek z korianu, ocel a tónovaná skla.
Informační centrum bylo otevřeno v roce 2005 k 50. výročí podepsání rakouské Státní smlouvy. V  centru působí infoteam, jehož výkladu jsem také byla (nedobrovolně) podrobena. Funguje zde celá řada interaktivních programů pojednávajících rakouskou historii a rakouský parlament (funkce, politické kluby, zastupitele, procentuální zastoupení žen, apod.). Jak jsem se také dozvěděla, centrum na návštěvníky zřejmě zpočátku nepůsobilo příliš otevřeně,  faktem je absence jakýchkoliv informačních tabulek o informačním centru ve vstupní hale. Byl proto zaangažován infoteam, který aktivně oslovuje návštěvníky a vysvětluje jim funkci centra. Kromě toho provádí školní skupiny -  studenti posledních ročníků středních škol z celého Rakouska mají mít podle ministerstva školství možnost navštívit hlavní město.
Autor: Helena Doudová, 16.09.09
Návštěvnost: 49593 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.