Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Byt v Biskupcově ulici v Praze

Autor: Jan Klempíř
Adresa: Biskupcova, Žižkov, Praha, Česká republika
Realizace: 2009

Úvodem je nutno předeslat, že samo upořádání bytu zůstává původní. Rozvržení místností a jejich orientace ke světlu připadla mně i majitelům příhodná, doznala jen velmi mírných úprav: uliční pokoje navazující na terasu navzájem propojily nové dveře (ložnice tak přímo navazuje, až se spojuje se současnou pracovnou, budoucím dětským pokojem - pro nadcházející roky příhodné řešení). Příčka, oddělující koupelnu a toaletu od přesíně, se mírně odsunula, rozšířil se tedy průchod mezi obytnou kuchyní a ložnicí. Nové modelace se dostalo průchodu z předsíně do kuchyně.
Z pohledu typologického je snad mírným experimentem uspořádání obytné kuchyně. Kuchyňský stůl je mírně zvýšený (do výše starších stolů, tedy s nezbytnou trnoží), doplněný zároveň vařičem u okna i židlemi ve zbylé části stolu (na fotografiích chybí, své staré židle si majitelé přivezli až později). 
Jediný další prostor rozšiřující společenskou část bytu je předsíň, zařízená jako knihovna (což je funkčně možné, díky existenci původní prostorné šatny, která je z ní přístupná). Průhled mezi těmito dvěma prostory byl proto umocněn (pokud se tak dá nazvat vybourání dveří a jejich nadpraží).
Delší dobu mám pocit, že vnímání architektury zkrze fotografie je často zavádějící ve velmi podstatných věcech.
Pokládám za příznačné, že na žádné z pořízených fotografií se neobjevila terasa. Z terasy je neobyčejný výhled (byt je v posledním patře), je prostorná, je jedním z hlavních důvodů, proč se majitelé rozhodli byt koupit. Jenže terasa se bude upravovat, až se budou opravovat průčelí domu, tedy bůhvíkdy. Z pohledu dokumentace odvedené práce není na ní co zaznamenat. Bez ohledu na to je již nyní fungující pointou ložnice a pokoje, důvodem, proč při průchodu z části společenské do soukromější neodradí zrak dead-end, naopak pohled se otvírá vstříc dalšímu, stále oblíbenějšímu prostoru.
Projekt
Fotograf
Robert Žákovič
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.09.09
Návštěvnost: 64235 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Propadák Dalibor Černý 16.09.09 04:31
hrůza J.Moučková 03.08.12 07:04
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.