Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Byt v Chopinově ulici
rekonstrukce a interiér

Autor: Atelier.. | Kryštof Štulc
Spoluautor: Jan Klempíř
Adresa: Chopinova, Vinohrady, Praha, Česká republika
Realizace: 2009

Byt je situován ve druhém patře krásného secesního domu s výhledem do Riegrových sadů. Původní dispozice nevyhovovala potřebám investora a jeho rodiny. Hlavní zadání bylo, jak udělat z ne příliš šťastně dispozičně řešeného bytu byt mnohem větší a to tak, aby pokryl potřeby velké rodiny. S investory jsme hodně řešili jejich představy o bydlení a o tom, co chtějí, aby byt a jeho jednotlivá místa uměla, jak by měla vypadat, co v nich chtějí dělat a protože se projekt vyvíjel poměrně dlouho, i představy měly čas uzrát. Klíčem k úpravám bylo nalezení novéhu způsobu užívání jednotlivých dosud nepříliš šťastně využitých místností. To se nám podařilo dvěma způsoby - změnili jsme náplň (způsob využití) jednotlivých místností a vložili jsme do celého bytu různě zalamované průběžné desky tvořící jednotný koncept celého bytu. Desky doplňují v každé místnosti to co jí chybělo - v dětském pokoji tvoří patro na spaní a hraní, přístup na něj, odpočívací divan, skladovací prostory, rámují skříně. V ložnici rodičů vytváří nové, intenzivně využívané a investory často chválené patro pracovny, pod kterou je nový obrovský prostor šatny, v hale slouží jako knihovna, police na TV a s tím spojenou elektroniku, kryje světla a pojezdy dveří, v kuchyni tvoří část kuchyňské linky, v obývacím pokoji odkládací police, servírovací stolek...

Dispozice
Do dosud veliké prázdné a nevyužitelné předsíně jsme umístili jakýsi druhý obývací pokoj s TV a knihovnou. Nebylo jednoduché z předsíně vytvořit příjemný prostor na odpočinek a sledování TV a při tom zachovat vstupy do všech místností (dětský pokoj, obývací pokoj, kuchyně s jídelním koutem, wc, koupelna, komora a zádveří) a to tak, aby hala nebyla jen průsečík chodeb nebo "předveřovaná" rateina. Do slušně velké kuchyně se vešel jídelní stůl na běžná jídla. Velký obývací pokoj tak kombinací sledováním TV v hale a jídleního koutu v kuchyni dostal nejen klid a prostor, ale navíc i velký stůl, který tak nemusí sloužit jen k rychlému jídlu (to se odehrává z praktických důvodů co nejblíže u kuchyně). Do ložnice rodičů přibyla plnohodnotná pracovna jako vložené patro (v rámci desek přirozeně), která pod sebou skrývá velkou šatnu.

Přestože většina nábytku je řešena vloženými pestře tvarovanými deskami nebo bezprostředně v jejich souvislosti, investoři nás potěšili, že i naprostou většinu ostatního nábytku si nechali navrhnout - namátkou postel, dámský toaletní stolek, dětské police, skříňky a skříně, audio stolek, konferenční stolek. S celkovou rekonstrukcí jsme samozřejmě řešili i "stavební" interiér - koupelnu, WC, rozvody a jejich zakrytí a podobně. Samozřejmě jsme zachovali všechny autentické prvků jako podlahy, okna, dveře včetně kování, zábradlí, dřevěná obložení apod., které byly pečlivě restaurovány a doplněny a dodávají tak bytu bezvadnou atmosféru a historii.

Stejně důležitou součástí interiéru jako je nábytek je i nové osvětlení, které umí vytvořit mnoho velice odlišných atmosfér nejen intenzitou, přímým osvětlením nebo odrazem, ale i barevností.

Řešení interiéru i dispozice je nejspíše poněkud neortodoxní a nevyhovovalo by všem, ale důležitější než lpění na zaběhlých dogmatech pro nás je, že klientům byt dokonale vyhovuje a velice si bydlení v něm užívají a těší nás, že to neopomenou při každé příležitosti zmínit.

Literatura

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Fotograf
Robert Žákovič
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.09
Návštěvnost: 81648 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
byt Martina 21.08.09 11:50
byt hrou lulin 23.08.09 22:27
Záclony Radek 09.09.09 21:53
??? novotný 28.11.09 17:00
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.