Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum moderní literatury

Autor: David Chipperfield
Adresa: Schillerhöhe 8, Marbach am Neckar, Německo | mapa
Web: www.dla-marbach.de
Investor: Deutsches Literaturarchiv Marbach
Realizace: 2006 Soutěž: 2002
Užitná plocha: 3800 m²

Muzeum leží v malebném parku v Marbachu na vrcholu skalní plošiny s výhledem na údolí řeky Neckar. V rodišti dramatika Friedricha Schillera stojí od roku 1903 v městském parku Schillerovo národní muzeum, kam byl v 70. letech minulého století přistavěn Archiv německého písemnictví. V muzeu jsou vystavovány artefakty z rozsáhlých sbírek 20. století Archivu německého písemnictví, jako např. původní rukopis 'Procesu' od Franze Kafky a 'Berlin Alexanderplatz' od Alfreda Döblina. Kromě toho se odtud nabízí panoramatický výhled do krajiny.
Muzeum je do terénu usazeno tak, aby se odkrývalo v závislosti na různých výhledech. Projekt využívá příkrý svah a umísťuje na něj terasy, které mají velmi rozdílný charakter – intimní zastíněný vstup na úpatí kopce proti Schillerovu národnímu muzeu s vlastním nádvořím a parkem a pak vetší a více otevřenou řadou dalších teras hledících do údolí pod muzeem.
Na nejvyšší terasu je umístěn pavilon, který slouží jako vstup do muzea. Při průchodu kolonádou, vstupní halou a sestupu po schodišti se interiér muzea návštěvníkovi sám odhaluje a připravuje ho na tmavými dřevěnými panely obložené výstavní místnosti, které jsou z důvodu křehkosti a citlivosti vystavených prací nasvíceny pouze umělým osvětlení.
Každý tento prostor s přísně kontrolovaným vnitřním prostředím sousedí s přirozeně osvětlenou galerií vyvažující pohledy vnitřního světa textů a rukopisů se zelení a scénickým údolím za sklem na druhé straně.
Jasně daný koncept využívá solidní materiály (hladký pohledový beton, opískovaný znovu použitý kámen, vápenec, dřevo, plst a sklo) propůjčující stavbě umírněný a racionální architektonický jazyk a senzuální tělesnou přítomnost.
David Chipperfield Architects

Stavba pokračuje ve znovusjednocení, texty německých autorů, které byly předtím rozptýleny na východě i na západě, jsou v tomto muzeu opět uloženy pohromadě. Uspořádání vstupní část je brilantní. Návštěvníci prochází otevřenou terasou s výhledem do údolí, poté jsou řadou nízkých schodů uvedení k velkým vstupním dveřím z tvrdého dřeva. V okamžiku sestupování po schodech, stavba naplno odhalí svůj původ - uvědomění si při vstupu, že vcházíte kamsi hlouběji, ve spojení s bohatou avšak vybranou paletou materiálů a osvětleného tlumeným horním světlem. Cesta je zakončena ve stálé sbírce, kde skleněné vitríny obsahující rukopisy vytváří kouzelnou jiskrnou krajinu.
Na stavbě je spousta věcí k pochválení – architektova kontrola a omezování se při volbě materiálů je nyní jeho rukopisem – ale především ve způsobu zacházení s 'obtížným celkem' jakým tato stavba vyniká. Současně jde o stavbu, která je bohatá i střízlivá zároveň, což je Chipperfieldův trik, který v současnosti neumí žádný jiný architekt. V čem však budova vyniká, je ve způsobu zacházení s 'obtížným celkem'.
Bylo těžkým úkolem přitáhnout lidi podívat se na knihy a rukopisy, z nichž si nemohou přečíst více jak jednu nebo dvě stránky. Chipperfield dokázal vytvořit stavbu, která samotná zanechala v návštěvnících hluboký zážitek; jestliže není chrámem, pak je určitě svatyní pro duši vzdělaného národa.
vyjádření porotců Stirlingovy ceny 2007
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.07.09
Návštěvnost: 51098 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.