Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hypo Alpe-Adria Center

Autor: Morphosis | Thom Mayne
Adresa: Alpen-Adria-Platz 1, Klagenfurt, Rakousko | mapa
Web: www.hypo-alpe-adria.at
Investor: Kärntner Landes-und-Hypothekenbank
Projekt: 1996-2001 Realizace: 1997-2002
Užitná plocha: 23225 m² Plocha pozemku: 8000 m²

Do návrhu je zakomponován odvěký problém vymezení hranice mezi rurální a městskou typologií; výsledný tvar stavby vychází s obou, z podalpského profilu krajiny a úzkých klikatých uliček a vesnického náměstí. Hypo-centrum se nachází na východním okraji Klagenfurtu (Rakousko), kde se město rozrůstá do odlehlé příměstské a zemědělské krajiny. Jako na mnoha okrajích současných měst je zde podobná situace. Místo je obklopeno změtí staveb, volných parkovacích ploch, velkých komerčních center a bytové výstavby.
Svažující se ostře zvrásněná střecha vytváří konceptuální krajinu, zatímco nízká zástavba se vynořuje z terénu jako přetvořená zemina. Podobně jako u seismického posunutí tektonických desek zde z nižší části vyčnívá pětipodlažní hlavní sídlo banky. Oddělená hmota hypotečního centra se protíná s ústředním dvorem, který umožňuje světlu proniknout až do přízemí. V každém podlaží spojují mosty výtahové jádro s lobby podél okraje celého dvora hlavní hmoty a pokračuje ven, kde propichuje fasádu, čímž vznikají balkony s výhledem na městské ulice.
Cesty pro pěší jsou rozšířením stávajících obvodových ulic: průsečnice os cardo a decumanus vykrajují do stavby změť cest. Na jižním konci decumanus stojí velký přístřešek spojující veřejné náměstí přímo s rušnou křižovatkou Volkermart Strasse a láká kolemjdoucí veřejnost do centra a bankovní pobočky. Severní část pozemku, kde se nachází otevřená zahrada, komerční a kancelářské prostory s mateřskou školou, vytváří přechod do nízké okolní předměstské oblasti. Stavební program (typologie) i forma (topografie) nově definují funkci Hypo banky, aby se mohla stát významnou kulturní a občanskou institucí.
Morphosis
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 28.06.09
Návštěvnost: 38903 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.