Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obecní dům v Lukovečku

Autor: NEW WORK | Svatopluk Sládeček
Adresa: Přílepská 120, Lukoveček, Česká republika | mapa
Web: www.obeclukovecek.cz
Realizace: 2009

Budova základní (dříve obecné) školy v obci Lukoveček byla stejného typu, jaký se od doby Rakouska-Uherska vyskytoval po celém českém a moravském venkově.
Přízemní objekt s jednou třídou v polovině půdorysu a s bytem učitele ve druhé polovině. Půda byla využívána pouze pro skladování, stejně jako malý sklep. V této podobě byla škola využívána až do 70. let dvacátého století. Do té doby byla vyměněna okna a předělána omítka na fasádě. Okna změnila rozměry a proporce a z fasády zmizel původní dekor. I za novou omítkou se, ale až do konce školního provozu před třiceti lety topilo v kamnech na uhlí. Bez dalších změn byla potom stavba příležitostně užívána pro potřeby zahrádkářů.
Představitelé obce se rozhodli pro opravu objektu a jeho nové využití jako obecního sálu a klubovny. Po přesídlení místní hospody totiž v obci nezbyl žádný větší shromažďovací prostor. Obec se rozhodla přestavbu realizovat z uspořených prostředků, bez jakýchkoli dotací.
Hlavním úkolem přestavby a přístavby bylo dobudovat hygienické zázemí a vytvořit dostatečně velký sál. Všechno ostatní bylo provedeno nejjednodušším možným způsobem, půda i sklep byly nadále ponechány jako nevyužité. Konstrukce byly ošetřeny nejlevnějšími dostupnými prostředky a postupy, střecha zůstala původní včetně krytiny z hliníkového plechu. Tam, kde bylo možno použít beton bez povrchové úpravy, zůstal neomítnutý. Temperování je zajištěno elektrickými přímotopy a vytápění potom dvojicí krbových kamen na dřevo.
Pouze změnou okenních otvorů, jejich formátů a osazení, jsme se pokusili novými prostředky vrátit budově její dávno minulou "obecní" tvář.

Literatura
 

Projekt
Fotografie
Studio TOAST
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.05.15
Návštěvnost: 77376 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
milé! Štěpán Vymětal 11.07.09 23:20
pěkné Martin 13.07.09 06:27
Méně je více (Less is more) Dr. Lusciniol 13.07.09 11:00
ideální spojení Eva Posseltová 28.05.10 09:48
Petr 28.05.10 19:56
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.