Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Úprava terasy restaurace Archa v ZOO Praha

Autor: FAM Architekti | Pavel Nasadil, Jan Horký, Tomáš Straka
Adresa: U Trojského zámku 3/120, Troja, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Zoologická zahrada hl. m. Prahy
Projekt: 2007 Realizace: 2008

Lokalita se nachází u hlavního vstupu do ZOO Praha. Zadáním investora byla stavební úprava funkčně i vzhledově dosloužilé terasovité plochy před restaurací Archa. V ploše terasy jsou vzrostlé kvalitní stromy (jírovce) s relativně dlouhodobou perspektivou, které poskytují dostatek stínu v letním období. Stromy pravděpodobně tvořily pravidelný rastr původní terasy, v některých polohách se však nedochovaly.

Navrhované řešení respektuje původní koncepci pravoúhlé sítě stromů a čtyř základních vodorovných úrovní, které reagují na mírně svažitý terén směrem k jihu. Hlavním cílem návrhu je maximální otevření terasy a její propojení s okolním areálem Zahrady a vytvoření kontinuálního společenského prostoru. Místo je očištěno od původních parapetních zídek po obvodě i mezi úrovněmi terasy a keřů uzavírající terasu při její spodní hraně. Požadavek na bezbariérové propojení jednotlivých úrovní je řešen kovovými nájezdníky propojující chodník s vodorovnými plochami.

Nový povrch terasy je tvořen štípanou čedičovou mozaikou kladenou do řádků a obrubníky z masivních dubových trámů. Dřevěné trámy rozdělují jednotlivé úrovně na pravidelná pole a navazují tak na původní koncepci rastru stromů, zároveň fungují jako měřítkotvorný element.
Systém skládání trámů na sebe umožnil v místě výškových zlomů vytvořit spojovací schodiště a lavice pro neformální posezení doplňující tradiční stoly a židle. Kapacita terasy, která je momentálně největším gastrozařízením v ZOO Praha, se tak maximalizovala. Umístění stolů bylo zorganizováno tak, aby lavice podél výškových hran zůstaly volné a původní malé slunečníky s podstavci byly nahrazeny velkorozponovými  slunečníky s kotvením skrytým v dlažbě.

Osluněné místo před jižním výstupem z restaurace bylo doplněno o dva nové stromy (jírovce). V této části je umístěno také dětské pískoviště a rampa se zábradlím, které tvoří deska sloužící jako kreslící tabule. Ostatní části terasy - nájezdníky a zábradlí jsou vyrobeny ze zinkované oceli. Rabátka stromů jsou vysypána čedičovým kamenivem shodným s materiálem terasy.
Odvodnění plochy terasy je uvažováno bez kanalizace, přirozeně v jednotlivých dlažebních polích vymezených pražci směrem ke stromům a výškovým zlomům a vsakováním v těchto místech.


Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.02.09
Návštěvnost: 59269 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.