Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městská knihovna José Hierro

Autor: Ábalos & Herreros | Iñaki Ábalos Vázquez, Juan Herreros Guerra
Adresa: Avenida de Rafaela Ybara 43, Madrid, Španělsko | mapa
Web: www.madrid.org/bpcm
Realizace: 2003 Soutěž: 1995

Pokud se odhodláte vypravit za moderní architekturou do některé z okrajových částí Madridu, potom se musíte dostatečně obrnit a připravit na záplavu nevkusu, který stačil v posledních desetiletích obklíčit město ze všech stran. Jednou z takových čtvrtí je Usera, kde se do výšky tyčí městská knihovna José Hierro. Vertikální člení stavby bylo zvoleno záměrně, aby se posílilo tradiční poslání knihovny, z nahromaděných knih docílilo monumentality a oslavil se jedinečný akt četby. Knihovna se vydala opačným směrem, než kam dnes směřuje většina obdobných institucí. Namísto podbízení a lidové zábavy dává svou racionalitou a strohostí najevo, že tu stojí, aby vzdělávala a přinášela něco hlubšího.
Celý program knihovny je vtěsnán do mohutné věže stojící v neutěšeném prostředí, kde se není kam dívat. Okna tak byla eliminována pouze na úzké štěrbiny rozbíjející výhled do okolí na drobné útržky. Nedostatek denního světla v čtenářských sálech však nebyl umělým osvětlením plnohodnotně vykompenzován. Naopak přehledná dispozice nedovolí zabloudit ani tomu, kdo knihovnu navštíví prvně.
Na sedmi podlažích o celkové ploše 4318 m² se čtenářům nabízí více 60.000 svazků. V knihovně je celkem 218 čtenářských míst a 63 vybavených počítači. Kromě oddělení pro děti, mládež a dospělé, oddělení pro četbu periodik a odpočinkové zóny, tu lze také na devadesáti místech poslouchat hudbu. Případní zájemci o fotografování v interiéru by se měli nejprve domluvit na následujícím telefonním čísle: +34 91 720 82 13.

Vítězný návrh veřejné knihovny pro madridskou čtvrť Usera má tvar věže, která má bezpochyby ortodoxní uspořádání a do svého okolí vysílá jasný kulturní signál. Za šerou atmosféru ve vysokých sálech může tmavá podlaha a stěny se stropem, které jsou vytapetovány vzorem od Petera Halleye. Vnitřní vybavení se stará o umělé osvětlení a občasné “trhliny“ ve fasádě rozmělňují vztah budovy s těžkopádným okolím na malé výhledy, které pak znovu skládají zajímavý svět. Poučením se z periferií - kulturně rozličných místech, kde probíhá radikální proměna - nám pomohlo navrhnout architekturu s velkým dopadem na své okolí.
Abalos&Herreros
Autor: Petr Šmídek, 08.10.08
Návštěvnost: 48934 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.