Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dětská oční klinika Richarda Desmonda

Autor: Penoyre & Prasad LLP
Adresa: 3 Peerless Street, Londýn, Velká Británie | mapa
Web: www.moorfields.nhs.uk
Realizace: 23.02.2007 Užitná plocha: 4200 m²

"Není pochyb o tom, že máme nejlepší nemocnici. Jsem velmi šťastný, jakým způsobem funguje a jak vypadá," Ian Balmer, generální ředitel

Moorfieldská nemocnice se nachází v klidném londýnském trojúhelníku Old Street, Angel, Barbican a je jedním z nejstarších a největších optalmologických center na světě. Její nová přístavba (RDCEC), která byla otevřena v únoru roku 2007, je citlivě (s ohledem na funkční symbiózu) zapojena do stávajícího komplexu budov, s nimiž je i fyzicky propojena. Soudobým pojetím přední fasády zcela nenuceně doplňuje okolní podivné budovy všech možných stylu (případně jejich směsí) a stáří - od viktoriánských cihlových domků přes renovované tovární haly až po brutalistní betonové činžáky.

Záměrem bylo vytvořit prostředí vhodné pro klinicky výzkum, diagnózu a léčbu a zároveň poskytnout komfortní ubytování a relaxaci mladým pacientům ve věku od 6 měsíců do 18 let včetně jejich rodičů. Ročně nemocnicí projde zhruba 25.000 dětí.

Budova má dvě výrazné fasády (jižní a severní), obě s dobrým výhledem na městskou zástavbu. Parter budovy je odlehčen prosklenou fasádou s kavárnami a obchody. Nad nimi se vznáší "akvárium" s prohnutými hliníkovými pláty upevněnými vždy ve třech bodech na nerezových lanech a vytvářejícími dojem třpytivého hejna ryb kroužícího kolem oranžové vysazené čekárny ve 3. patře. Pro pacienty zevnitř "akvárium" zase působí jako houf ptáků na obloze. Spolu s barevným pojetím interiéru a rozmístěním dalších interaktivních výtvarných děl tak zapojuje všechny lidské smysly, nejen zrakové. Vše je navíc umocněno proměnou světla během dne, od prudkého slunečního záření až po barevné hříčky s umělým nočním osvětlením.

Přestože zvenčí budova vůbec nepůsobí jako nemocnice, zvoleny výtvarný a environmentální koncept i provedení naprosto vystihují její poslání a vnáší do nesourodé okolní zástavby příjemné osvěžení. Mimo to objekt tvoří výrazný komunální landmark.

Jednoduché funkční členění je podle pater. V podzemí se nachází administrativa prosvětlená pouze metr širokým světlíkem. Hlavni vstup do budovy je v přízemí na jižní straně objektu. Zde se také nachází soukromá klinika a recepce pro denní pacienty s přístupem na malé venkovní hřiště. Přízemí, první a druhé patro je spojeno s nemocničním komplexem přímými cestami zejména proto, aby děti nepostřehli, že se blíží k operačnímu sálu. Druhé patro, zasvěcené výzkumu, je navíc propojeno na západním konci krátkým skleněným mostem i s přilehlým institutem. Kanceláře a pracoviště výzkumných pracovníků se vinou kolem fasád. Mezi nimi jsou dvě místnosti se speciálním vybavením pro elektrofyziologii.

Nehospitalizovaným pacientům je vyhrazeno 3. a 4. patro. V pátém patře jsou pro změnu pokoje s koupelnami pro rodiče a pacienty, kteří přijeli z daleka a potřebují ubytování.

Skrze recepce v prvních 4 patrech prochází velké světlíky vytvářející zajímavé pohledy nahoru a dolů. Ubytovací část objektu zohledňuje také rozdílné potřeby jednotlivých věkových kategorií a je vybavena spoustou hracích koutků. Na poměrně malé kompaktní parcele bylo nejtěžším úkolem prosvětlit dostatečně všechny vnitřní prostory, což se architektům podařilo velmi obstojně s výjimkou zmíněné administrativy.

Centrum nese jméno Richarda Desmonda - úspěšného nakladatele novin a časopisů, jenž přispěl největším dílem k financování stavby.
Autor: Martin Krcha, 14.09.08
Návštěvnost: 53454 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.