Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
HYSOLAR
Institut univerzity ve Stuttgartu

Autor: Günter Behnisch
Adresa: Allmandring 19, Vaihingen, Stuttgart, Německo | mapa
Web: www.uni-stuttgart.de
Realizace: 1986-88

Budova výzkumného ústavu solární energie působí tak, jak byste mohli od jejího účelu předpokládat, a to jako nějaký laboratorní přístroj. Vznikla ve velmi krátkém čase a s minimálním rozpočtem. Navíc bylo předepsáno použít při stavbě laboratoře již vyrobené kontejnery. Každé ze dvou křídel je užíváno jinou skupinou: východní část univerzitou a západní část nezávislými výzkumnými týmy. Šikmé situování umožnilo otevřít prosklenou halu směrem k slunci a hlavními vchodu, zatímco vystrčené západní křídlo je ze severní strany uzavřené, poněvadž se v této části vyrábí nebezpečný vodík. Kvůli omezení následků možného výbuchu je tento prostor zastřešen lehkou konstrukcí. Také stěny se mohou v případě potřeby prolomit. Architektonické prvky jako například šikmé dělení skleněných ploch a natočené okno nemají žádné pragmatické zdůvodnění. Nejvýraznějším formálním gestem na celé stavbě je však červeně natřená ocelová trubka, která na severu vyrůstá ze země, prochází napříč celou halu a na jižní straně vyčnívá z domu. Tento prvek je téměř rétorický, neboť jeho úkolem je pouze vynášet krátký konec střechy. Vědecké ústavy tohoto typu se obecně vyznačují zžíravou nudou, kde jsou veškerá specifika jednotlivých funkcí ukryta v modulovém rastru. Tato laboratoř je provokativní a zapamatovatelná; alespoň částečně zprostředkovává vzrušující a objevnou činnost, která se uvnitř odehrává.
Peter Blundell Jones: Günter Behnisch, Birkhäuser 2000, s.106

Budova vznikla v rámci společného německo-saudského programu HYSOLAR (HYdrogen from SOLAR Energy), který je zaměřen na sbírání zkušeností při navrhování, stavbě a provozu zařízení k elektrolytické výrobě vodíku pomocí slunečního zdroje energie. Objekt DLR-ITT nainstalovaný ve Stuttgartu má výkon 10 kW.
Autor: Petr Šmídek, 29.04.08
Návštěvnost: 47828 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
bezdomovci petr 27.06.08 00:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.