Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihovna katolické univerzity

Autor: Günter Behnisch, Manfred Sabatke
Adresa: Universitätsalle 1, Eichstätt, Německo | mapa
Web: www.ku-eichstaett.de/Bibliothek.de
Realizace: 1980-87

Eichstätt je malé město ležící v malebném údolí řeky Altmühl mezi Mnichovem a Norimberkem, kde sídlí biskupství a katolická univerzita. Nová knihovna stojí na okraji města blízko řeky na rozlehlé louce. Její křídla o maximální výšce tří poschodí se horizontálně rozpínají do krajiny. Poněvadž v okolí nejsou žádné další stavby, mohla být stavba volně komponována podle potřeb vnitřních funkcí. Rovněž výhledy mohly být bez obtíží naplánovány do všech směrů. Programová náplň zahrnovala fakultní a výukové prostory jakož i knihovnu s patřičným zázemím. Tato funkční dichotomie (dvoudílnost), která v podstatě vyžadovala dvě nezávislé budovy, je z realizovaného komplexu jasně čitelná. Ve třech třípatrových traktech orientovaných směrem na sever a východ leží fakultní prostory. Naopak jižně se otevírající velká hmota a přízemní západní křídlo obsahují čítárnu a další knihovní prostory. Změna v měřítku mezi správou a studovnou je na fasádě z venku jasně patrná; čítárna je přes celou svojí výšku prosklená a její přečnívající střechu podepírají štíhlé sloupy. Naproti tomu rozměrný veřejnosti nepřístupný sklad knižních fondů nemá žádnou fasádu a je uložen pod zeminou osázenou zelení. Knihovnu s fakultou propojuje velká severní hala, jejíž geometrické členění vyjadřuje relativní samostatnost této části stavby.
Peter Blundell Jones: Günter Behnisch, Birkhäuser 2000, s.110
Autor: Petr Šmídek, 18.04.08
Návštěvnost: 39385 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.