Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Exeter Library

Autor: Louis I. Kahn
Adresa: 2-36 Abbot Hall, Exeter, USA | mapa
Web: www.exeter.edu
Projekt: 1965 Realizace: 1967-72

Neustálá obnova architektury pramení z měnícího se pojetí prostoru.
Člověk s knihou jde ke světlu.
To je počátek knihovny.
Přece nepůjde patnáct metrů k lampě.
Studijní kout v knihovně je výklenek, který by mohl být počátkem prostorového řádu a jeho struktury.
Sloup v knihovně má svůj počátek ve světle.
Prostor rozdělený sloupy se najednou nabízí jako studovna, aniž by tak byl pojmenován.
Člověk, který si čte v semináři, bude hledat světlo, ale to je zde jaksi druhořadé.
Čítárna je neosobní místnost. Je tichým setkáváním čtenářů s jejich knihami.
Velký prostor, malé prostory, bezejmenné prostory a obslužné prostory. Způsob, jakým jsou utvářeny vzhledem ke světlu, je problémem všech domů. A ten začíná u člověka, který chce číst knihu.
Louis I. Kahn (Ticho a světlo, str. 21-22)

Knihovna, stejně jako škola, byla místa, ke kterým Kahn projevoval hlubokou úctu. Knihy představovaly pro Kahna největší bohatství ("Svět je nám zprostředkováván knihami.") a jejich hodnota pro něj byla nevyčíslitelná ("Kniha je nesmírně důležitá. Nikdo zatím nezaplatil cenu knihy, platí se jen za papír."). Z těchto důvodů Kahn věřil, že knihovna je posvátné místo ("Kniha je výzva… Knihovna vám vypráví o této výzvě."). V roce 1956, téměř deset let před zakázkou na knihovnu pro kampus Phillips Exeter Academy v New Hampshire, začal Kahn řešit otázku typologického programu knihovny, když se zúčastnil soutěže na knihovnu Washingtonské univerzity ("Prostory a z nich utvořená forma stavby by měly raději vycházet z obecné interpretace funkcí, než z uspokojení konkrétního systému provozu."). Kahn se v soutěžním návrhu držel obvyklého uspořádání knihovny, kdy existují dva oddělené prostory - jeden pro čtenáře a jeden pro knihy, silně však věřil tomu, že vztah čtenáře a knihy nemusí být vyjádřen pouze odděleným statickým způsobem.
Kahnův návrh knihovny do Exeteru vznikl na základě kritiky soudobých programů knihovny. Kahn doslova obrátil ustálený knihovní program naruby - namísto centrální studovny a obvodových skladů knih navrhnul železobetonovou stavbu ukrývající knihy a kolem tohoto bloku rozvinul hmotu čítáren vystavěnou z cihel. Toto uspořádání bylo inspirováno příkladem středověké klášterní knihovny v Durhamu a klášterní křížovou chodbou při Santa Maria della Pace v Římě od Bramanteho. Z těchto vzorů Kahn odvodil intimní dřevěná zákoutí čtenářů. Jejich osvětlení okny, se z vnějšku pokovenými skly, umožňuje číst knihy pod přirozeným osvětlením. Kahn byl také inspirován knihovní halou od Étienne-Louis Boullée, když centrální halu knihovny osvětlil zenitálním světlíkem tak, aby příchozí viděl hned po vstupu do knihovny všechny uložené knihy.
Součástí Kahnova Exeterského návrhu je i školní menza, která tvoří společně s knihovnou zajímavý kompoziční celek.Autor: Jan Kratochvíl, 09.04.11
Návštěvnost: 49861 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
ikona misko 10.04.08 09:08
A v realu A.J.K. 16.02.13 23:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.