Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lesní hřbitov
Skogskyrkogården

Autor: Erik Gunnar Asplund, Sigurd Lewerentz
Adresa: Sockenvägen 479, Enskede, Stockholm, Švédsko | mapa
Web: www.skogskyrkogarden.se
Realizace: 1935-40

Kousek cesty z centra Stockholmu jsou stovky hektarů borovicových lesů a svahů vhodných k pastvě. Jedná se o velmi klidné místo plné závanu historie. Řeč je o hřbitově.
Roku 1994 byl Woodlandský hřbitov zapsán na list UNESCO. Je úspěšným příkladem navržené kulturní krajiny, která obsahuje terén a přírodní vegetaci spolu s architekturou, jenž dohromady vytváří vhodné místo pro účely hřbitova. Vytvořen byl nový design, který ovlivnil vzhled hřbitovů po celém světě.

Počátek
Vše začalo v okamžiku, kdy pohřební místa ve Stockholmu začínala být nedostatková, takže bylo zapotřebí je rozšířit. Vyhlásila se mezinárodní architektonická soutěž. Hlavními kritérii bylo zabezpečit důstojnost, uměleckou kvalitu i harmonii stavení, rostlinstva i krajiny nového hřbitova. Vítězi se stali Erik Gunnar Asplund a Sigurd Lewerentz. Asplund navrhl hlavní kapli a krematorium, kdežto Lewerentz se postaral o kapli Zmrtvýchvstání a zbývající okolní prostor. Stavělo se mezi lety 1919 a 1940, přičemž se podařilo vytvořit posvátnou krajinu s několika malými kaplemi, které zapadají do přírodního okolí.

Hřbitov a kaple
Hřbitov a jeho první kaple byly dokončeny roku 1920 pod vedením architekta E. G. Asplunda. Kaple má nabílené stěny a černou střechu vyzdobenou sochou Anděl smrti od Carla Millese.
Druhá kaple, kaple Zmrtvýchvstání, nese svůj název podle části sochy, která je umístěna nad vstupní halou. Kaple byla otevřena roku 1925 a dík za ní patří architektu S. Lewerentzovi.

Krematorium a kaple
Krematorium vzniklo kvůli narůstajícímu počtu kremací. Povolán byl architekt E. G. Asplund. Jeho plán obsahoval tři pohřební kaple s běžným technickým vybavením. V hale před největší kaplí je část ze sochy Johna Lundqvista, Zmrtvýchvstání. Kvůli obřadům, které se konají zároveň ve všech třech kaplích naráz, byly mezi nimi vytvořeny zahrady a místnosti určené k čekání, aby nebylo narušeno ničí soukromí.
Mezi prostorem k venkovním obřadům a největší z kaplí je jezírko. Tato kaple je vyzdobená freskou od Svena Erixsona Život-Smrt-Život. V kapli Naděje je mramorová mozaika a v kapli Víra jsou stěny za oltářem vyzdobeny štukovým reliéfem od Ivara Johnssona. Dveře kaplí jsou vyzdobeny bronzovými reliéfy.
Architektura a jiné zajímavosti
Jedná se o jedno z důležitých míst moderní architektury. Vyjadřuje náročnost tolik typickou pro švédskou architekturu před a po druhé světové válce. Architekti navrhli vstupní komplex od věcí souvisejících s krajinou až po drobnůstky jako jsou svítilny. Vznikl tak harmonický celek, jenž spojuje přírodu a architekturu. O hřbitově se dá vše dozvědět skrz stálou expozici, kde fakta o hřbitově a jeho dvou mladých architektech. A co sem vlastně návštěvníky láká. Kromě již zmíněné architektury se jedná buď o osobní důvody nebo je láká samotné místo a jeho klid.
Eva Kosíková, Matěj Kosík

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 31.08.09
Návštěvnost: 50589 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.