Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Muzeum moderního umění ve Stockholmu

Autor: Rafael Moneo
Adresa: Skeppsholmen, Stockholm, Švédsko | mapa
Web: www.modernamuseet.se
Realizace: 1991-98, 2002-04 Soutěž: 1991

Muzeum navrhl španělský architekt Rafael Moneo v roce 1998, který měl v té době již velký počet realizací muzeí. Návrh byl realizován na základě vítězství v architektonické soutěži.
Zajímavé je, že stavba byla díky některým technickým a funkčním nedostatkům počátkem roku 2002 dočasně uzavřena a znovu otevřena v roce 2004. Během rekonstrukce byly změněny některé prostorové dispozice a provedeny další změny tak, aby muzeum plně vyhovovalo svému účelu a expozice se staly návštěvníkům přístupnější a přehlednější. Vše se dělo za konzultace s architektem Rafaelem Moneem.
Stavba muzea sestává z muzea moderního umění a muzea architektury. Stavby mají společný vstup. Budova je složena ze čtvercových a obdélníkových prostor s pyramidálním zastřešením, které s výškou haly optimalizuje intenzitu osvětlení. Ve foyer muzea zve k návštěvě i velmi příjemná kavárna s terasou a muzejní obchůdek. Muzeum nabízí prostory jak pro stálou, tak pro občasnou expozici.
Při volbě barevnosti se rozvinula živá politická diskuze. Architekt původně zamítl barvu žlutou a určil jako základní barevnost měděnou krytinu a červené cihelné zdivo. Z důvodu klimatické zátěže od moře se v návrhu měděná krytina nahradila zinkovou. Pro variantu zinkového zastřešení vybral architekt šedavou barvu fasády. Ta se však nelíbila politikům a nakonec byla zvolená jiná barevnost.
Eva Kosíková, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 12.02.09
Návštěvnost: 38213 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.