Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sborové centrum Myyrmäki

Autor: Pekka Kivisalo, Juha Ilmari Leiviskä
Adresa: Uomatie 1, Vantaa, Finsko
Web: www.vantaanseurakunnat.fi
Realizace: 1980-84

Kostel se nachází v parku v bezprostřední blízkosti frekventované železnice umístěné na železničním náspu, která slouží především pro osobní dopravu. Kostel je od železnice na západní straně oddělen pomocí kostelní zdi, železničního valu a úzkého průběžného pásu zeleně. Stavba tvoří předěl mezi parkem a železnicí a vytváří pozvolný přechod mezi rušnou komunikací a parkem.
O tomto řešení Juha Leiviskä přibližně napsal: ."... Hmota stavby vytváří zeď, která postupně roste směrem k jihu ke kostelu a jeho zvonici. Tato zeď působí proti dominanci nádraží a chrání park a jeho prostředí. Zeď také vylučuje snížení estetické hodnoty výškových bytových staveb umístěných na protější straně dráhy. ..."
Juha Leiviskä kladl na stavbu a její umístění veliký důraz. Kostel je tedy situován na okraji parku. Toto řešení plně zachovává charakter a velikost parku a také umožňuje otevření kostela a situování nejdůležitějších vchodů tímto směrem.
Prostorové uspořádání kostela je doslova podpořeno touto koncepcí. Všechny významnější vstupy jsou situovány na straně parku. Hlavní cílem návrhu bylo vytvořit interakci mezi malým a velkým, nízkým a vysokým, stínem a světlem a statickým a dynamickým. Hlavní prostory budovy jsou přilepeny ke zdi a otevírají se do parku pomocí teras, které mají funkci jako parkové cesty. V kostele se nachází i kaple. Její přístup je přes nízké a zastíněné točité chodby. Kostel Myyrmäki je neobvyklý pro své řešení tradičního halového kostela se střední uličkou. Vnitřní prostor kostela je krátký, ale široký. Uvnitř je 460 míst k sezení a všechna jsou situována v blízkosti oltáře. Z hlediska akustického řešení stavby je tato hmota a umístění sezení vynikající. Dřevěné obložení kostela se také podílí na jeho akustice. Je to přímo sochařské dílo. Dřevěné obložení slouží i pro skrytí rozvodů kabeláží a vzduchotechniky.
Na způsobu osvětlení je také patrný severoněmecký barokní vliv. Přímého osvětlení je dostatek - jako v baroku. Kostel však není přesvětlen, ale denní světlo se odráží ve stěnách a nasvětluje kostel nepřímo. Účinek kolísá v závislosti na hodině a období. Kostelu dominuje i umělé osvětlení, které designoval Juha Leiviskä. Osvětlovací tělesa volně levitují a přidávají tak prostoru na nehmotnosti.
Finský největší orgán, postavený podle barokní tradice severního Německa, ovlivňuje atmosféru kostelu.
Varhany o 36 píšťalách, ve stylu severního německého baroka, byl postaveny ve Finsku v Kangasala. Jejich kvalita je chválena experty a v jejich době byly největšími varhany ve Finsku.
Varhany jsou také užívány pro koncerty. V zimním období, každou druhou neděli večer, se konají v Myyrmäki církevní koncerty. Těsně před Vánocemi je zde hudební festivalový týden.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 08.12.07
Návštěvnost: 39091 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.