Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Komunitní centrum Laajasalo

Autor: Kari Järvinen, Merja Nieminen
Adresa: Reposalmentie 13, Helsinky, Finsko
Investor: Parish Union of Helsinki
Realizace: 2000-03 Užitná plocha: 1600 m²

Kostel se nachází na předměstí Helsinek. Je situován mezi rušnou silnicí a parkem. Kostelu dominují dvě hmoty, vysoká věž umístěná u rušné dopravní křižovatky a nízká hmota chodbového systému, který se otevírá do přilehlého parku. 
Zdrojem inspirace pro návrh kostela byly staré finské dřevěné kostely, jejich vnitřní prostor, chór s oltářem a italské renesanční kostely.
Interiér sakrálního prostoru je s parkem vizuálně propojen přes prosklenou stěnu a komunikačně pomocí dřevěné pergoly. Z jednotlivých prostorů kostela je možno v případě potřeby vytvořit obrovskou halu. Kostel není jen místem pro bohoslužby, ale i místem pro běžné setkání obyvatelstva. Pro tyto účely zde byla zřízena i kavárna.
Základním materiálem používaným při stavbě, tak jako u starých finských kostelů bylo dřevo. Některé nosné konstrukce jsou také ze železobetonu či oceli. 
Z exteriéru je kostel obložen naimpregnovanými dřevěnými prkny. Jejich barva je v odstínech červené. Dále jsou hlavní exteriérové hmoty z mědi nazelenalé barvy. 
V interiéru je použito jedlové, borovicové a březové dřevo. Akustika interiéru je zabezpečena pomocí akusticky upravených překližkových desek. Nábytek je z jilmu a břízy. Interiér je vyzdoben uměleckými papírovými dekoracemi.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 13.11.07
Návštěvnost: 53247 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.