Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Akademie umění a médií, II. etapa

Autor: VIIVA Arkkitehtuuri Oy
Adresa: Tehtaankatu 2, Turku, Finsko | mapa
Web: web.abo.fi/fak/hf/
Náklady: 32 000 000 Euro Realizace: 2003
Soutěž: 1997 Užitná plocha: 16132 m²
Obestavěný prostor: 68680 m³

Fakulta se nachází na místě bývalých železáren. Železárny, které skončily provoz v roce 1952, byly vystavěny v padesátých letech osmnáctého století a rozprostíraly se na území vymezeným řekou Aurou a ulicemi Piispankatu, Tehtaankatu, Kasarmikatu a Jokikatu. Mnoho budov z bývalých železáren je historicky chráněno.
Fakultní komplex vznikl na základě vítězného architektonického návrhu z roku 1997 zvaného „Továrna“. Cílem návrhu bylo umístit univerzitu roztroušenou po celém městě do jednoho místa a vytvořit tak z bývalých továren továrnu novou, uměleckou. Komplex sestává z třinácti budov. Tři z nich jsou novostavby.
Architektonické řešení harmonicky spojuje staré a nové v jeden celek. Industriální tradice se odráží i v nově navržených budovách. Většina staveb respektuje původní vzhled. Okna byla vyměněná za nová, stejného charakteru. Osvětlení je také průmyslového charakteru. Podlahy v objektech jsou betonové.
V těžišti komplexu jsou umístěny přednáškové haly, hlavní zázemí univerzity a kavárna. Jednotlivé budovy jsou propojeny prosklenými spojovacími chodbami. V zimě se tyto chodby vytápí. Knihovna se symbolicky nachází v nejstarší budově komplexu. Parkovací a provozní prostory jsou umístěny pod zemí.
Eva Bečvářová, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 16.11.07
Návštěvnost: 55626 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.