Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände

Autor: Domenig & Wallner | Günther Domenig, Gerhard Wallner
Adresa: Bayernstrasse 110, Norimberk, Německo
Web: www.museen.nuernberg.de/dokuzentrum/
Realizace: 2001

Historie
Norimberk nemůže své historii utéct. Norimberk se o to ani nesnaží a v roce 1973 oficiálně prohlašuje naci-stavby za historické památky.
V roce 1933 byl Norimberk jmenován městem každoročního sjezdu NSDAP. Na jih od centra postupně vznikala na ploše jedenácti čtverečních kilometrů kulisa propagandy národních socialistů. Von Ludwig a Franz Ruff pod dohledem Alberta Speera započali se stavbou kongresové haly pro 50.000 lidí. Tato nedokončená budova s impozantními rozměry měla být pouhým malým bratříčkem v porovnání s na jihu zamýšlenou stavbou. Přesto budí svými rozměry pocity katedrály a ponížení člověka jako jedince. Čtyřicet metrů vysoký třípodlažní půlkruh o průměru přes sto metrů ze žulového masivu se své střechy již nedočkal. Po roce 1939 bylo zapotřebí peněz k ještě víc nesmyslnějšímu účelu - válce.
V šedesátých letech se vynořily myšlenky kongresovou halu přetvořit a dokončit. Na fotbalový stadion však nebyl dostatek financí a proti nákupnímu středisku se tvrdě postavila občanská iniciativa. Demolice by byla daleko nákladnější a znovupoužití materiálu z morálního hlediska nemyslitelné. Kterápak banka by se chtěla pyšnit, že má obklad na fasádě z nacistického svatostánku. Vnitřní prostory slouží dodnes z větší části jako skaldy.
Trvalo přes půl století než se budova dočkala své funkce a výstava "Fascinace a násilí" doposud živořící v tribuně Zeppelinsfeldu odpovída - jících prostor.

Centrum
V roce 1998 vyhrál Domenig ve vyzvané soutěži se svým radikálním řešením. V severní části nedokončené kongresové budovy doslova vysekal a vyboural nové prostory musea. Svým návrhem postavil na hlavu monumentální pravoúhlost stávajícího, spolehl na princip oboustranného překrývání a posilování, kritické vzájemné působení a vnímání místností, zinscenoval odcizení naci-architektury jako samotného exponátu. Stavba je diagonálně rozpárána skleněnou chodbou, která spojuje konec výstavy se vstupním foyer. Vede přes sloupový sál, dvorní vojenské nástupiště a končí konzolou do kongresové haly, kterou se nacistům nikdy nepodařilo zastřešit. Vnímání monumentality místností je odtud jiné; jejich působení bylo narušeno - velikost a prázdný patos zůstal. Vysokopevnostní beton a masivní zdivo nebylo lehké narušit; stopy po řezech zůstaly viditelné. Domenigova skleněnoocelová stavba se distancuje od řeči materiálu starého. Nové ukazuje návštěvníkům to staré jako výstavní exponát. Staré zdi, materiály, gesta a "rozumová dokonalost" jsou nově s odstupem a bezpečně prožívány. Čarování s konstrukcí a svařené zčernalé plechy vytvářejí sugestivní doprovod k výstavě dokumentující vzestup a pád jedné ze dvou nejzločinnějších organizací minulého století.

Budoucnost
Dokumentationszentrum je jen jedním krokem k přetvoření obrazu historie města. Před více než jedním rokem skončila patově urbanistická soutěž zabývající se osudem celého areálu bývalé NSDAP. Uvažovat například o revitalizaci Ausfmarschachse, která je šedesát metrů široká a měří přes dva kilometry, není z nejsnadnějších úkolů.

Autor: Petr Šmídek, 27.07.05
Návštěvnost: 60168 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.