Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Academie van Beeldende Kunsten

Autor: Wiel Arets
Adresa: Herdenkingsplein 12, Maastricht, Nizozemí | mapa
Web: www.abkmaastricht.nl
Realizace: 1990-93 Soutěž: 1989
Užitná plocha: 4000 m² Plocha pozemku: 1300 m²

Academie van Beeldende Kunsten v Maastrichtu je koncipována jako rozšíření stávající Rijkshogeschool. Sídlí v ní škola výtvarných umění a architektonického navrhování. Stavba je říznutím do hmoty, je zcela novým a cizím organismem útočícím na kontext města; postup je podobný operaci nákazy. Přesto je umístěna rozvážně, téměř maskuje svůj vztah k městu, vytváří uzavřený veřejný prostor, který dosahuje intimní atmosféry a je odloučený od hlavních oblastí městských aktivit. Projekt zahrnuje obnovu stávající akademie spolu s rozšířením do dvou nových budov. Ve stavbě přiléhající ke staré akademii je umístěna aula, knihovna, výstavní prostor, bufet a zahradní terasa. Spojovací lávka s průsvitnou podlahou a stropem ze skleněných tvárnic vede mezi korunami stromů do ateliérové budovy, kde se nacházejí truhlářské a zámečnické dílny. Podle výkladu Kennetha Framptona odkazuje tento prvek na školu Bauhausu v Desavě, kde je mezi objemy dílen a čtyřpodlažní veřejnou částí položen také most. Návrh spočívá na vytváření prostředí, které by přispívalo ke společenskému ovlivňování mezi uživateli a budovou a vybízelo k neustálému dialogu. Toho je docíleno systémem komunikací, který v půdorysech převládá. Do celého komplexu je pouze jeden vstup. Jen jedna rampa vede do nově zbudované auly, knihovny a bufetu. Vzdušný most skrze koruny stromů je také jediným spojením do další části rozšíření školy. Sousedící patio je navržené jako zahrada pro sochy. Studenti i profesoři používají ty samé cesty vedoucí skrze různé fakulty: architektury, módní navrhování, malby a sochařství. Celý komplex je prostředím pro nepřetržitou komunikaci mezi studenty a profesory.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 09.08.07
Návštěvnost: 41091 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.