Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Hôpital Cognacq-Jay

Autor: Toyo Ito
Adresa: Rue Blomet, Rue Eugene Millon, Paříž, Francie | mapa
Web: www.hopital-cognacq-jay.fr
Investor: Cognacq-Jay Foundation
Realizace: 2006 Soutěž: 1999
Užitná plocha: 14754 m² Zastavěná plocha: 3207 m²
Plocha pozemku: 4976 m²

Před dvěma lety dokončil japonský architekt Toyo Ito svoji první realizaci ve Francii. Nemocnice nadace Cognacq-Jay leží v rušném prostředí 15. pařížského okrsku. Na první pohled působí jako další nudná skleněná fasáda, která bez vlastního nápadu pouze zrcadlí průčelí protějších domů. Uvnitř se však nalézá klidná oáza poskytující pacientům nebývale příjemnou atmosféru k rekonvalescenci. Nemocnice navíc není hermeticky odříznutá od městského života. Přes zahradu si kdokoliv může zkrátit cestu z jedné ulice do druhé. Kvůli slunné atmosféře ve vnitřním dvoře je nemocniční blok orientovaný směrem do jižní ulice o dvě patra nižší než je okolní zástavba. Při navrhování hrála daleko větší roli spokojenost pacientů než zisk co největšího počtu čtverečních metrů. Každý pacient má k dispozici vlastní pokoj se zázemím. Nemocnice se snaží být prospěšná také okolním obyvatelům, kterým nabízí služby veřejné prádelny a kavárnu. (pš)

Hôpital Cognacq-Jay působí, jako že je fantaskní a inspirativní strukturou, která prakticky vylučuje jakýkoliv pohopení pro historii. Její poklidná zahrada, vnitřní výzdoba a vybavení společně s obrazy a fotografiemi pověšenými na stěnách ve vás navozují zvláštní pocit, že se nacházíte spíše v rekreačním středisku než v nemocnici.
Naše práce spočívala v mnohem více než jen pouhém poskytnutí různorodých a komplexních funkcí potřebných pro běžnou nemocnici. Pokud se síla racionality projeví v architektuře jako plodu našich nashromážděných intelektů, pak lidé v této architektuře naleznou sílu a vůli k životu.
Zkusili jsme vytvořit humánní prostory, kde by se lidé mohli cítit pohodlně, uvolněně a zabydleli se přirozeným způsobem. Nemocnice vyžaduje mnoho různých prostorů, kde je každý přizpůsoben svojí funkci. Jejich členění propůjčuje nemocnici lidské měřítko a celkově vytváří neobyčejně silný vztah, téměř jako soužití mezi přírodou a architekturou. Ve společenství s přírodou zde lidé mohou najít zdraví a vyléčení. Bohatě členěné prostory jsou organicky spojeny se zahradou, která funguje jako ohnisko celého projektu. Do sebe zapadající hmotové uspořádání má za následek splynutí pevného a tekutého, které ze zahradního průčelí vytěžuje maximum. Věříme, že se zde bude Cognacq-Jay Foundation cítit více jako doma, v malém muzeu, soukromém parku nebo obývacím pokoji spíš než jako v nemocnici. Náš návrh se opíral o následný koncept: výhledy na zeleň z pokojů pacientů, teplé interiéry a park podobný zahradě, kde se lidé mohou v klidu procházet a povídat se svými přáteli a rodinou ve stínu podél potoka nebo v blízkosti uměleckého díla.
autorská zpráva
Autor: Petr Šmídek, 11.04.08
Návštěvnost: 54158 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.