Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sanatorium MUDr. V. Šilhana

Autor: Jan Víšek
Adresa: Veveří 127, Žabovřesky, Brno, Česká republika | mapa
Investor: MUDr. Václav Šilhan
Projekt: 1929 Realizace: 1933 (1935 - 2. etapa)

Jedna z Víškových nejvýznamnějších prací. Počátek autorova přechodu od asketického purismu k vědeckému funkcionalismu.
Porodnicko-gynekologické sanatorium pro MUDr. Václava Šilhana bylo realizováno ve dvou fázích. První spočívala ve vlastním sanatoriu, které bylo v roce 1935 rozšířeno o další provozy a Šilhanův byt.
Podobně jako u jných Víškových staveb lze i zde pozorovat vliv A. Loose, především v mramorem obložené hale a dvouúrovňovém prostoru společenského sálu s klavírem a vstupem do terasovité zahrady.
Puristická strohost průčelí je narušována velkým schodišťovým oknem probíhajícím přes všechna čtyři podlaží, velkým oknem porodního sálu a keramickým obkladem parteru přistavěné části.

Pro svého nejvýznamějšího stavebníka Víšek navrhl na přelomu 30. a 40. let v okolí Ivančic několik letních domů a zdařilou přestavbu statku z 15. století.


Budova je léčebným ústavem porodnicko-gynaekologickým, v němž pobyt pacientek je průměrně 10 dnů. Řadové staveniště v ulici Veveří má uliční stranu obrácenu na sever. Do uličního traktu je položeno schodiště s lůžkovým výtahem, operační sály a vedlejší místnosti. V zahradním traktě obráceném na jih jsou pokoje pacientek. V souterrainu je ústavní kuchyň, centrální topení, byt domovníka a sklepy; v přízemí místnosti ambulanční s roetgenem a fysikální therapií; v  I. patře byt lékařů; v 2. patře aseptický operační sál se sálem rodiček a porodnickým oddělením o 4 pokojích s příslušenstvím; v 3. patře septické oddělení s operačním sálem a 7 pokojů; v půdním patře jsou pokoje personálu, prádelna a sušárna s  příslušenstvím.
Při vypracování projektu bylo přihlíženo k možnosti snadné adaptace a sledovány byly úsporné tendence, aby ústav mohl býti skutečně lidovým. Budova je cihelná stavba s použitím betonu pro konstruktivní části. Stavební náklad 1 m3 obestavěného prostoru bez v nitřního volného zařízení obnáší 200 Kč. Stavbu provedla fa Ing. Dr. K. Hruban a !ng. A. Macík.
Jan Víšek, autorská zprávaAutor: Martin Rosa, 01.03.09
Návštěvnost: 38653 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.