Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vstupní hala PRE

Autor: S.H.S architekti s.r.o. | Lubor Sladký
Spoluautor: Eva Bradáčová, Tereza Čudová Ajmová, Lukáš Holub
Adresa: Na Houdě 1492/4, Vršovice, Praha, Česká republika
Investor: Pražská energetika, a.s.
Realizace: 2005

Řešeným interiérem je vstupní hala hlavního sídla Pražské energetiky, a.s. s recepcí, dvěma přilehlými zasedacími místnostmi, centrální ostrahou a zázemím.

Investor požadoval nové řešení interiéru vstupní haly a centrální recepce. Záměrem bylo prezentovat společnost, která je hlavním distributorem elektrické energie v Praze, jako dynamickou a moderní firmu. Budova společnosti je postavená před necelými osmi lety (Jiran Kohout architekti s.r.o. - Zdeněk Jiran, Michal Kohout, Lukáš Holub, Lubor Sladký) a v interiérech jsou použity kvalitní materiály (žula, travertin, teraso). Úkolem bylo vytvořit reprezentativní interiér s minimálními stavebními zásahy do objektu, využít stávající hodnotné materiály a celou úpravu interiérů realizovat za provozu budovy.

Naším záměrem bylo prezentovat interiér recepce PRE a.s., jako pokračovatele tradice hledání nových forem v architektuře a umění tak, jak tomu bylo v 30. letech, kdy se objevily kinetické plastiky sochaře Zdeňka Pešánka na budovách a v interiérech PRE.*

*Světelné a kinetické plastiky Zdeňka Pešánka jsou již několik let umístěny před vstupem do budovy i v řešené vstupní hale.. Bohužel v době pořizování obrazové dokumentace interiéru byly sochy v dlouhodobé zápůjčce pro zahraniční výstavní účely, proto nejsou na fotografiích zachyceny. Autoři se velmi těší, až je uvidí rozsvíceny v interiéru.

V případě "recepce a vstupní haly" nejde sice o plastiku jako takovou, ale návrh a provedení interiéru recepce se hlásí ke snaze zkusit a podpořit něco nového a inovativního:

Propojit architekturu s elektrickou energií a světlem jako fénoménem změny vlnových délek, který je navenek vyjádřen změnou barvy světla a navozuje pocit dynamiky a rytmu doby. Architektura interiéru tak stojí na pomezí mezi uměním a poselstvím, které vizuální formou komunikuje s návštěvníkem a říká mu, čím se společnost, do které vstoupil, zabývá.
Propojit architekturu s moderními materiály, jejíž (netradiční) použití posunuje dál design běžných věcí a umožňuje vznik futuristických forem a tvarů, které tak korespondují s duchem společnosti, která všem "dodává" energii.

V interiéru je použita řada moderních technických řešení. Recepční pult je navržen jako unikátní originál. Přes šest metrů dlouhá sklolaminátová skořepina byla ručně vyrobena v jednom kuse obdobným postupem, jako se vyrábí trupy letadel, větroně, nebo lodě do specielně připravené formy. Povrchovou vícevrstvou lakovanou úpravou s proložením lesklých a matných vrstev laků bylo dosaženo zvláštního efektu, kdy řádky bílého písma v ploše bílého pultu vytváří jemný vzor, viditelný jen v závislosti na odrazu světla. Sklocementové doplňky vytvářejí kontrast hrubého surového betonového povrchu. Světelná stěna je založena na principu nepřímého osvětlení odraženým světlem, jehož zdrojem jsou LED diody s RGB výstupem, umožňující plynulé změny barvy světla, které je naprogramováno do různých uživatelský scén a které je dále rozptylováno přes hliníkový prostorový rastr vytvářející plastický efekt stěny. Základní informace jsou promítány na LED displejích s "běžícím" textem. Ovládání elektroinstalací v zasedací místnosti je řešeno centrálním digitálním systémem.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.03.07
Návštěvnost: 62836 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.